Kultura | rozrywka | edukacja

URWIS w bibliotece

W Polsce, jak również w innych krajach europejskich takich jak Rosja, Czechy, Słowacja już od 1950 r. 1-go czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka. Z tej oto okazji organizowane są festyny i pikniki pełne atrakcji dla naszych milusińskich.

Urwis w bibliotece
Fot. © GBP w Jaśle z/s w Szebniach

To właśnie z powodu tego święta 7 czerwca 2013 r. do Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach przybyły dzieci z Bierówki, Szebni, Warzyc, Niepli i Chrząstówki uczęszczające do Ochronki w Szebniach prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek. Na początek wszystkich zgromadzonych przywitał teatr URWIS z Krakowa, który zaprezentował pełną dobrego humoru sztukę o Pipi Wędrowniczce, zabierając wszystkich widzów w podróż dookoła świata.

Dzień Dziecka połączony był również z akcją Gmina Jasło czyta dzieciom i jak co roku, po występie teatralnym nadszedł czas na tradycyjne czytanie Lokomotywy J. Tuwima przez A. Rozmusa – prezesa Zarządu OSP, E. Łakomiec – sołtysa wsi Szebnie, siostrę dyrektor z Ochronki, S. Ablewicz – dyrektora GBP, A. Jeleń – koordynatora akcji Cała Polska czyta dzieciom oraz M. Domagałę – bibliotekarza.

Wszystkim tym, którzy zachęcają dzieci do czytania i biorą czynny udział w naszej akcji zostały wręczone dyplomy uznania.

Jednak największą atrakcją tego dnia dla maluchów z przedszkola okazał się pokaz, jaki przygotowali strażacy z OSP w Szebniach. Dzieciaki mogły przymierzyć ubrania strażackie, kaski, zajrzeć do samochodu strażackiego, a także wziąć udział w odgrywanej przez strażaków akcji pożarniczej i ratunkowej.

Na zakończenie, w zabawie „Jedzie pociąg” każdy z uczestników zatrzymując się na stacji kolejowej otrzymał małe słodkie co nieco, zakładkę i znaczek akcji CPCD.

Za pomoc w organizacji tego spotkania serdecznie dziękujemy strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Szebniach, sołtys wsi Szebnie oraz Zgromadzeniu Sióstr Służebniczek z Szebni.

(GBP w Jaśle z/s w Szebniach)

SŁOWA KLUCZOWE