Kultura | rozrywka | edukacja

Milion przygód z książką

„Milion przygód z książką” to akcja, do której przystąpiła Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach wraz z 100 bibliotekami z Polski. Projekt zainicjowany został przez Fundację LOTTO Milion Marzeń i realizowany jest wspólnie ze Stowarzyszeniem Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL oraz z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Milion przygód z książką
Fot. © archiwum Biblioteki

Celem akcji jest propagowanie i upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Na potrzeby akcji Wydawnictwo Media Rodzina przekazało pięć tysięcy książek do bibliotek. Są wśród nich baśnie braci Grimm i Andersena, przygody Kota Prota, książki edukacyjne promujące zawody z serii „Mądra Mysz” i „Ja wiem”, cykl książek „Nazywam się…” przedstawiających sylwetki ludzi, którzy zmienili świat, a także książki dla chłopców i dziewczyn poruszające ważne sprawy wieku dojrzewania.

Zajęcia w formie dramy na podstawie bajki „Brzydkie Kaczątko” Hansa Christiana Andersena, według scenariusza: Iwony Kusak zostały przeprowadzone 18 lipca br. w czytelni GBP w Szebniach. Uczestniczyła w nich kilkuosobowa grupa dzieci w wieku od siedmiu do dwunastu lat.

Dzieci po wysłuchaniu bajki o „Brzydkim Kaczątku” za pomocą papieru pakowego oraz taśmy klejącej przygotowały papierowe jajka. Gdy „skorupki” były już gotowe, osoba prowadząca poprosiła dzieci, aby weszły w rolę małych kaczątek, które wykluwają się z jajek. Daria, która wcieliła się w rolę brzydkiego kaczątka, wykluła się ze swojej skorupki nieco później.

Dzieci odgrywały małe etiudki, zgodnie ze wskazówkami zawartymi w opowiadanej historii: „Znajdujesz się wewnątrz swojej skorupki. Jest ci ciasno i nudno. Bardzo ciekawi cię to, co jest na zewnątrz, ale z drugiej strony lękasz się tego, co nieznane. Wykluwasz się powoli, w swoim tempie. Wyglądasz na zewnątrz przez dziurkę w swojej skorupce, chowasz się do środka i znów wydobywasz główkę na zewnątrz. Powoli zrzucasz swoją skorupkę. Oglądasz samo siebie, swoje skrzydełka i nóżki, następnie uczysz się chodzić. Próbujesz machać skrzydełkami. Teraz z kolei zaczynasz dostrzegać inne pisklątka. Porównujesz się do innych kaczątek, trącasz je dzióbkiem, sprawdzasz, czy jesteście do siebie podobne. Ostatnie wykluwa się brzydkie kaczątko. Obserwujesz jego pierwsze kroki, porównujesz je do siebie, pokazujesz swoją reakcję na to inne, dziwne stworzenie…”

W późniejszych ćwiczeniach w rolę brzydkiego kaczątka wcieliła się osoba prowadząca, a dzieci wypowiadały się na temat tego jak ono wygląda, jak się czuje a także pocieszały je słowami: „Uroda nie jest ważna. Ja cię lubię. Chodź, popływamy razem. Będziesz kiedyś pięknym łabędziem i odnajdziesz swoją rodzinę…”.

Podczas pracy ze słownikami i burzliwej dyskusji uczestnicy poznali także znaczenie takich słów jak „tolerancja”, „akceptacja” i wyrozumiałość.

Przeprowadzone zajęcia edukacyjne pozwoliły na rozwijanie umiejętności przekazywania emocji za pomocą języka ciała, rozwijanie wyobraźni i pobudzanie twórczej aktywności dzieci, kształcenie umiejętności empatii oraz kształtowanie tolerancji i otwartości wobec innych ludzi.

Kolejne spotkanie odbędzie się 1 sierpnia br. o godz. 15.00 w czytelni GBP. Tym razem będziemy realizować scenariusz Aliny Hałoń „Naukowcy są wśród nas”.

(GBP w Jaśle z/ w Szebniach)

SŁOWA KLUCZOWE