Kultura | rozrywka | edukacja

Muzeum na wakacje: malarstwo Ignacego Pinkasa (zapowiedź)

Muzeum Regionalne w Jaśle serdecznie zaprasza na wystawę Malarstwa Ignacego Pinkasa.

Zapowiedź
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

Ignacy Pinkas urodził się w Jaśle w 1888 r. Studiował na ASP w Krakowie u takich profesorów jak Jacek Malczewski czy Stanisław Dębicki. Studia przerwał wybuch I wojny światowej. Ignacy Pinkas zgłosił się na ochotnika do Legionów i jako artylerzysta przeszedł z II Brygada cały szlak bojowy. Brał również udział w wyprawie gen. Żeligowskiego na Litwę. Po wojnie osiadł w Krakowie. Malował głównie portrety i architekturę Krakowa, Wilna, Gdańska i Pragi. Zmarł w Krakowie w 1935 r.

Jego prace zachowały się w muzeach Krakowa, Warszawy, Bielska-Białej i kolekcjach prywatnych. Największą kolekcję w Polsce posiada Muzeum Regionalne w Jaśle. Jest ona darem Marii Wolny, pasierbicy Ignacego Pinkasa. W 1996 r. przekazała ona do zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaśle ponad 200 prac, szkicowniki, fotografie i dokumenty rodzinne.

Przez kolejne lata wzbogacała ten dar zakupując w antykwariatach i salonach sztuki w Krakowie kolejne obrazy. Prace Pinkasa prezentowane są zgodnie z testamentem Pani Marii na wystawach czasowych w Muzeach i galeriach w Polsce i poza jej granicami. W bieżącym roku przypada 10 rocznica śmierci Marii Wolnej.

Muzeum w Jaśle przygotowało wystawę prac Ignacego Pinkasa, którą można będzie zwiedzać w lipcu i sierpniu bieżącego roku. Na wystawie prezentowane będą portrety, architektura Krakowa, Wilna i Pragi oraz pejzaże malowane podczas wyjazdów I. Pinkasa do Jastarni i na Hel.

Uzupełnienie stanowią fotografie i dokumenty rodzinne artysty oraz prezentowane po raz pierwszy szkicowniki.

(Muzeum Regionalne w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE