Informacje

Tablica pamiątkowa na cmentarzu wojennym w Sieklówce

Na cmentarzu wojennym w Sieklówce (gmina Kołaczyce) odsłonięto tablicę upamiętniającą spoczywających tu żołnierzy z 17, 27 i 87 Pułku Piechoty Austro-Węgierskiej Armii oraz żołnierzy niemieckiej i rosyjskiej armii, którzy polegli w czasie I Wojny Światowej. Fundatorem obelisku jest Austriacki Czarny Krzyż.

Sieklówka
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Tutaj jest pochowany 27. Pułk Styryjski, który miał siedzibę w Grazu. W Grazu też mieści się siedziba Austriackiego Czarnego Krzyża, stąd ich marzeniem było, aby tu przyjechać i złożyć kwiaty na grobach swoich żołnierzy, ale też rosyjskich i niemieckich, którzy razem z nimi tutaj leżą. Gmina Kołaczyce od dwóch lat współpracuje z Austriackim Czarnym Krzyżem. Mamy bardzo poprawne stosunki. Pomaga nam finansowo w odnawianiu cmentarzy z okresu I wojny światowej, których na terenie gminy Kołaczyce jest pięć. – powiedziała burmistrz miasta i gminy Kołaczyce Małgorzata Salacha.

W spotkaniu wzięła udział delegacja Austriackiego Czarnego Krzyża, Konsul Honorowy Rzeczpospolitej Polskiej w Grazu Gerold Ortner, władze miasta i gminy Kołaczyce oraz mieszkańcy Sieklówki.

Obelisk został poświęcony przez proboszcza miejscowej parafii księdza Czesława Rzeszuta.

Zaprojektowany przez Johanna Jägera cmentarz wojenny nr 42 w Sieklówce został niedawno włączony do podkarpackiego odcinka Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Pochowane są na nim ofiary bitwy pod Jasłem w dniach 15-29 grudnia 1914 roku (Austriacy i Rosjanie) oraz bitwy pod Gorlicami w dniu 8 maja 1915 roku (Niemcy).

Sieklówka
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Sieklówka
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Sieklówka
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Sieklówka
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE