Sport | rekreacja | turystyka

Piłkarskie święto w Skołyszynie: miejscowy klub obchodzi dwudziestolecie swojego istnienia

Jubileusz dwudziestolecia istnienia świętował w sobotę (24.08) Ludowy Klub Sportowy Skołyszyn. Działacze i zawodnicy, którzy przez ostatnie dwie dekady tworzyli karty piłkarskiej historii na ziemi skołyszyńskiej zostali wyróżnieni odznakami „Za zasługi dla Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej”. Rozstrzygnięto również internetowy plebiscyt na najlepszego trenera i zawodników poszczególnych formacji.

Święto Kultury i Sportu Ziemi Skołyszyńskiej
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Historia piłkarstwa w Skołyszynie ma znacznie dłuższą tradycję, bo pierwsze drużyny zaczynały przygodę z piłką nożną niespełna sześćdziesiąt lat temu. Jednak z tamtego okresu nie zachowały się praktycznie żadne oficjalne dokumenty czy choćby strzępki zapisków, które pozwalałyby na szczegółowe odtworzenie futbolowej przeszłości. Realnym kontynuatorem tamtych wspomnień stał się powstały w 1993 roku Ludowy Klub Sportowy. Na zmodernizowanym wówczas stadionie zorganizowano festyn sportowy, gdzie obok debiutujących gospodarzy wystąpiły drużyny: Czarnych Jasło, Nafty Jasło i Glinika Gorlice. Skołyszyńscy piłkarze otrzymali od ówczesnego kandydata na posła Witolda Firaka komplet strojów w biało-niebieskich barwach, które zostały barwami klubowymi do dnia dzisiejszego.

Jak wspomina Edyta Hasiak, obecna pani prezes i jedna z nielicznych kobiet, które stoją na czele drużyny piłkarskiej na Podkarpaciu, początki działalności były niezwykle trudne.

Największym problemem na początku działalności był brak szatni dla zawodników. Początkowo mieściła się ona w szkole podstawowej, później została przeniesiona do pomieszczeń Gminnego Ośrodka Kultury, starej szkoły i spółdzielni rolniczej. W 1995 roku LZS otrzymał od Józefa Furmanka barakowozy, czyli dwa pomieszczenia na szatnie, które ustawiono na terenie skołyszyńskiego obiektu. Problemem był też brak wody na stadionie. Stroje piłkarskie przez kilka lat były prane w prywatnych domach. Dzięki uprzejmości Nafty Jasło klub korzystał z kosiarki więc murawa stadionu zawsze była dobrze przygotowana. Jednak codzienne kłopoty osładzane były sukcesami, które pozwalały wierzyć, że warto inwestować czas i pieniądze w rozwój piłki nożnej w Skołyszynie. – powiedziała.

Pierwszym sukcesem na koncie skołyszyńskiej drużyny był awans do klasy A w 1996 roku, a dwa lata później zawodnicy trenowani przez Ryszarda Gorczycę weszli do klasy okręgowej. Z tej okazji otrzymali do dyspozycji szatnię sportową z prawdziwego zdarzenia. W 1999 roku rozpoczęto szkolenie młodzieży.

Z tej drużyny do dziś w seniorach Skołyszyna grają: Boguś Rąpała i Kamil Hasiak. Trenerzy drużyn młodzieżowych, czyli Bogusław Kręcisz, Grzegorz Piotrowski i Bogdan Byczek potrafili zachęcić młodych adeptów piłkarstwa do aktywnego uczestnictwa w treningach i ligowych meczach. Sukcesy przyszły bardzo szybko. Awans do klasy okręgowej, do drugiej ligi podkarpackiej, a w 2009 roku awans do najwyższej klasy rozgrywkowej juniorów. Nigdy w historii tej ligi nie występowała tam drużyna wiejska, a Skołyszyn gościł tak znane firmy piłkarskie jak Stal Mielec, Stal Rzeszów czy Stal Stalowa Wola. Dziś w drużynie seniorskiej występują autorzy tamtego sukcesu: Mateusz Furmanek, Konrad Pintal, Artur Walczyk, Adrian Wójcikiewicz, Marek Zawisza, Tomasz Kmiotek, Michał Czochara i Grzegorz Kędzior. Dumą napawa fakt, że w ciągu czternastu lat istnienia drużyn młodzieżowych przez siedem spędziliśmy w lidze wojewódzkiej. – wspomina Edyta Hasiak.

W ciągu minionego dwudziestolecia zawodnicy Ludowego Klubu Sportowego ze Skołyszyna rozegrali 554 spotkania, w których zgromadzili 837 punktów, strzelili 929 goli i stracili 744 bramki. Powodem do dumy może być dla nich nowoczesne zaplecze w postaci: boiska piłkarskiego z doskonałą murawą, boiska treningowego, szatni dla sportowców, krytej trybuny, ogrodzenia obiektu oraz kortu tenisowego.

Marzy się nam „Orlik”, na który jest zapotrzebowanie, bo popularność sportu w Skołyszynie jest olbrzymia. Być może marzenie stanie się kiedyś rzeczywistością. – podkreśliła pani prezes.

Sezon 2013/2014 w krośnieńskiej lidze okręgowej podopieczni trenera Grzegorza Piotrowskiego rozpoczęli od zwycięstwa nad Orłem Bieździedza (3:0), dwóch porażek: z Bieszczadami Ustrzyki Dolne (1:2) i Szarotką Uherce (2:3) oraz remisu z Płomieniem Zmiennica (0:0).

Z okazji jubileuszu zasłużeni działacze oraz zawodnicy klubu zostali uhonorowani odznakami „Zasłużony dla Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej”. Z rąk prezesa Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej w Rzeszowie Kazimierza Grenia, sekretarza Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej Bogusława Szczurka oraz prezesa Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Krośnie Jana Ciupki otrzymali je: Bogusław Byczek, Daniel Marszałek, Grzegorz Piotrowski, Tomasz Solecki, Dariusz Turek, Tomasz Zawisza (brązową), Ryszard Gorczyca, Wiesław Grzywacz, Edyta Hasiak, Bogusław Kręcisz, Stanisław Pawluś, Zenon Szura, Krzysztof Zięba (srebrną), Jerzy Hajduk (złotą).

Najwyższym Diamentowym Odznaczeniem Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej nagrodzono byłego prezesa klubu Wiesława Hasiaka. Takich odznaczeń przyznanych jest dopiero osiemnaście. Laureat odbierze je podczas najbliższego zjazdu Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej.

W prowadzonym za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej Klubu plebiscycie na najlepszego zawodnika i trenera dwudziestolecia zwyciężyli: Tomasz Solecki (piłkarz) – 22% z 400 oddanych głosów i Zdzisław Żmigrodzki (trener) – 40% z 467 oddanych głosów. Wybrano również najlepszych piłkarzy w poszczególnych boiskowych formacjach: Mateusza Furmanka (bramkarz) – 46% z 589 oddanych głosów, Pawła Gutkowskiego (obrońca) – 25% z 407 oddanych głosów, Tomasza Zawiszę (pomocnik) – 28% z 449 oddanych głosów i Bogdana Rąpałę (napastnik) – 33% z 408 oddanych głosów.

Porcelanowego jubileuszu gratulował starosta jasielski Adam Kmiecik: – Jestem pełen podziwu tego, co w tym klubie się stało. To zasługa wielu ludzi. Za to dzisiaj serdecznie im dziękuję. Cieszę się, że mogę z Wami świętować. W dniu jubileuszu składam najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesów tego klubu, życzenia wielu długich lat życia w dobrym zdrowiu, wszelkiej pomyślności i wielu takich jubileuszy. Dla tych wszystkich, którzy jeszcze czynnie uczestniczą, wielu sukcesów, aby odczarować tą ligę okręgową i awansować wyżej. To moje życzenie.

Razem z Bogusławem Kręciszem, przewodniczącym Rady Powiatu w Jaśle oraz byłym zawodnikiem i trenerem skołyszyńskiego LKS-u wręczyli na ręce pani prezes pamiątkowy grawerton.

Dla mnie, jako zawodnika, największym marzeniem grając w „okręgówce” było zagrać w IV lidze. Nie było mi to dane jak wynika z historii naszego klubu. Życzę obecnie grającym zawodnikom, żeby doświadczyli gry w IV lidze. Myślę, że obecny zespół na to stać. Myślę, że będzie co raz lepiej i ta drużyna będzie grać co raz lepiej. Efekt jakości gry, którą dzisiaj prezentuje drużyna seniorska, jest zapewne efektem pracy jeśli chodzi o drużyny młodzieżowe. W 1999 roku narodził się pomysł Wiesława Hasiaka, który po rozmowie ze mną zaproponował mi czy nie podjąłbym się prowadzić chłopaków, aby te drużyny młodzieżowe mogły zafunkcjonować. Udało się to. Kontynuowana jest ta praca z młodzieżą do dzisiaj. I bardzo dobrze. Ci młodzi chłopcy zasilają drużynę seniorską. – powiedział Bogusław Kręcisz.

Z jubilatami świętowali także parlamentarzyści: senator RP Alicja Zając, poseł na Sejm RP Marek Rząsa, wójt gminy Skołyszyn Zenon Szura oraz Józef Krzywonos – przewodniczący Podkarpackiego Zrzeszenia Ludowych Klubów Sportowych w Rzeszowie.

Na obchody wydano także pamiątkową monografię pod tytułem „Dwudziestolecie Ludowego Klubu Sportowego w Skołyszynie”.

Impreza odbyła się w ramach Święta Kultury i Sportu Ziemi Skołyszyńskiej, w trakcie którego zorganizowano Turniej Sołectw z udziałem sześciu miejscowości: Harklowej, Jabłonicy, Kunowej, Lisowa, Skołyszyna i Święcan. Sześcioosobowe zespoły zmierzyły się ze sobą w ośmiu widowiskowych konkurencjach: bieg z jajkiem, picie mleka przez rurkę, bieg w płetwach, kręcenie hula-hop, bieg farmera, rzut ziemniakami do wiaderka z wodą, bieg z wodą oraz dmuchanie balonów na czas. Nad sprawnym przebiegiem poszczególnych zadań czuwali: prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józef Biernacki, Naczelnik OSP Święcany Robert Potyrała oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie Marta Gąsiorowska. Do walki uczestników, a kibiców do głośnego dopingowania zagrzewał prowadzący Daniel Baron.

W klasyfikacji końcowej zwyciężyła ekipa z Harklowej, do której powędrował pamiątkowy puchar oraz nagroda rzeczowa w postaci ręcznej kosiarki.

Wieczorem mieszkańcy Skołyszyna i okolicznych miejscowości bawili się w rytm góralskiej muzyki razem z zespołem „Baciary”. Całość zakończyła dyskoteka pod gwiazdami z DJ-em Marcusem z Jasła.

Świętu towarzyszyły wystawy z rękodziełem artystycznym oraz kiermasz ginących zawodów. Zaproszeni goście mogli nauczyć się wyplatać wiklinę, podglądnąć pracę kowala czy garncarza.

Organizatorem Wydarzenia realizowanego w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie był Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie.

Pod naszym patronatem medialnym.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ: Święto Kultury i Sportu Ziemi Skołyszyńskiej

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE