Kultura | rozrywka | edukacja

Saga ludzi przegranych (zapowiedź)

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na dyskusję o książce Zośki Papużanki „Szopka”.

Zapowiedź
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

„Szopka” portretuje rzeczywistość polskiej rodziny, której dramaty rozgrywają się wśród braku miłości, „wrzasków i kotletów schabowych”.

Jarosław Czechowicz podkreślił walory językowe prozy debiutantki, natomiast Robert Ostaszewski napisał: „Szopka” jest wariacją na temat sagi rodzinnej, poszarpaną, fragmentaryczną, rozpadającą się niczym relacje między ludźmi z familii, której ponurą historię przedstawiono w książce. Autorka zmienia punkty widzenia, płynnie przechodzi od narracji pierwszo do trzecioosobowej, choć w gruncie rzeczy ukazuje wciąż ten sam wzorzec losu – ludzi przegranych.

„Szopka” to debiut nauczycielki języka polskiego, matki dwóch synów, krakowianki, ukrywającej swoją tożsamość pod pseudonimem „Zośka Papużanka”. Powieść odbiła się echem wśród miłośników literatury, co samej autorce przyniosło ogromne uznanie i nominację do Paszportów „Polityki” 2012.

Spotkanie odbędzie się 13 sierpnia 2013 r. o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej, ul. Kołłątaja 1.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE