Kultura | rozrywka | edukacja

Udana „Randka z Diabłem” w JDK

Najpopularniejsze utwory ze światowego repertuaru basów zabrzmiały na deskach Jasielskiego Domu Kultury w niedzielnie popołudnie, 11 sierpnia. Koncert pt. „Randka z Diabłem” był ostatnim z wakacyjnego cyklu „Park Sztuk Rozmaitych”, zorganizowanego przez JDK.

Randka z diabłem
Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY

Widzowie usłyszeli m.in. arie operowe: W.A. Mozarta, G. Rossiniego, S. Moniuszki, Ch. Gounoda, G. Verdiego czy S. Rachmaninowa w wykonaniu Piotra Lempy, Rafała Pawnuka i Makarija Pihura – znakomitych solistów operowych. Artystom akompaniowała pianistka, Katarzyna Rzeszutek.

Koncert został podzielony przez artystów na pięć części: mozartowską, romantyczną, zabawną, diabelską oraz tradycyjną. Na zakończenie soliści wykonali „Some Enchanted Evening” z musicalu „South Pacific” oraz „Song do Gwiazd” Javerta z musicalu „Nędznicy”. Jasielska publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami.

***

Piotr Lempa – to solista Opery Narodowej w Warszawie oraz Welsh National Opera w Cardiff. Absolwent The Royal Academy of Music w Londynie, Cardiff International Academy of Voice oraz Gdańskiej Akademii Muzycznej. Kształcił się na mistrzowskich kursach wokalnych pod kierunkiem takich pedagogów jak: R. Bonynge (Australia), Dame K. Te Kanawa (Nowa Zelandia), M. Freni (Włochy), H. Łazarska (Wiedeń), J. Nesterenko (Wiedeń), J. Rappe (Polska), R. Karczykowski (Polska), D. O’Neill (Anglia). Na scenie operowej pojawił się po raz pierwszy na III roku studiów w Weselu Figara W. A. Mozarta w Operze Bałtyckiej. Od tej pory regularnie występuje na deskach oper w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii, Francji , USA, Polsce i we Włoszech. W 2011 roku artysta otrzymał tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuki muzyczne, dyscyplinie artystycznej – wokalistyka oraz rozpoczął działalność pedagogiczną na Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku.

Rafał Pawnuk – od września 2012 roku jest solistą Bayerische Staatsoper w Monachium, a także członkiem Opera Studio należącego do Bayerische Staatsoper w Monachium. Absolwent Krakowskiej Akademii Muzycznej na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego dr Marka Rzepki. Na scenach operowych debiutował w Operze Narodowej w Brnie w partii Banca z opery „Makbet” G. Verdiego oraz Wodnika z opery „Rusałka” A. Dvoraka. Jest laureatem prestiżowych konkursów wokalnych: I nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie we Vrablach (Słowacja), II nagrody oraz Nagrody Specjalnej Związku Artystów Scen Polskich na VI Ogólnopolskim Konkursie „Złote Głosy” w Warszawie, 4 nagród specjalnych na III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w ramach 3. Letniej Akademii Śpiewu w Gdańsku a także wyróżnienia na III Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu. W roku 2011 został stypendystą Fundacji Sapere Auso. Podczas Munich Opera Festival w czerwcu br. występował w operze G. Verdiego „Trubadur“ pod batutą Paolo Carignaniego u boku światowej czołówki śpiewaków takich jak: Jonas Kaufman, Alexey Markov, Anja Harteros, Elena Manistina.

Makarij Pihura – w 2009 roku ukończył studia magisterskie na Lwowskiej Akademii Muzycznej na Wydziale Wokalnym w klasie profesora Wasyla Dudara. Jest tegorocznym absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Wokalno – Aktorskim w klasie śpiewu solowego dr Marka Rzepki. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich, m.in. u: prof. Marvina Kenzi, prof. Evy Blahovej, prof. Ryszarda Karczykowskiego. Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „21 Century Art.” w Worzele na Ukrainie (2006), wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. S. Kruszelnickiej we Lwowie (2009) oraz I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Iuventus Canti” im. Imricha Godina we Vrablach na Słowacji (2012). W latach 2006 – 2010 był solistą Studia Operowego przy Akademii Muzycznej we Lwowie, a obecnie jest solistą zespołu „Don Kosaken Chor Serge Jeroff” w Niemczech. Od stycznia 2013 roku występuje na deskach Opery Bałtyckiej w „Graczach” D. Szostakowicza w reżyserii Andrzeja Chyry a także w spektaklu „Eugeniusz Oniegin” P. Czajkowskiego (marzec 2013 pod batutą Andriya Yurkevycha). Jesienią br. będzie inaugurował swoim występem sezon artystyczny w Filharmonii Praskiej.

Katarzyna Rzeszutek – pianistka – kameralistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego i klasie kameralistyki prof. Marii Szwajger–Kułakowskiej. Doskonaliła swoje umiejętności pianistyczne na mistrzowskich kursach pianistycznych prowadzonych przez: Dominique Merlet, Ryszarda Baksta, Lee Kum Singa, Aleksandra Maltera oraz Rudolfa Buchbindera. Jest laureatką kilku krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, między innymi: Grand Prix i I nagrody na Ogólnopolskich Konkursach Pianistycznych im. J. S. Bacha, I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki im. K. Szymanowskiego w Zakopanem. Była także stypendystką Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie oraz Laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gliwic za Osiągnięcia Kulturalne. Nagrodzona wielokrotnie nagrodami i wyróżnieniami jako akompaniator konkursowy na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach muzycznych. Współpracuje z wieloma wybitnymi artystami z Polski i zagranicy. Uczestniczy jako pianistka – akompaniatorka w kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: Jerzego Kotyczkę, Arkadiusza Krupę, Marka Rzepkę, Rafała Majznera, Piotra Lempę. Zainspirowana muzyką dawną, w szczególności epoką baroku, propaguje i kreuje wydarzenia koncertowe przybliżające nurt wykonawstwa muzyki dawnej. Od 2013 roku jest członkiem Zespołu Instrumentów Historycznych Risonanza.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE