Kultura | rozrywka | edukacja

W królestwie czekolady

Dzieje historyczne czekolady są równie inspirujące, jak niesamowity jej smak i zapach.

W królestwie czekolady
Fot. © archiwum Biblioteki

Wszystko zaczęło się prawie trzy tysiące lat temu u Wybrzeży Zatoki Meksykańskiej, gdzie Krzysztof Kolumb podczas jednej ze swoich podróży w okolicach Hondurasu przejął statek tubylczy załadowany ziarnem kakaowca. W 1580 roku w Hiszpanii otworzono pierwszą fabrykę czekolady. Swoją popularnością podbiła ona rynki większości krajów europejskich. Gorzka, mleczna, deserowa, biała, nadziewana pysznymi masami, z orzechami, rodzynkami i kremem. Któż z Nas nie lubi czekolady?

Po raz drugi biblioteka i świetlica w Szebniach przygotowały słodkie święto, czyli czekoladowe zakończenie wakacji. Słodkie przekąski, liczne konkursy, gry i zabawy ruchowe okazały się znakomitą zabawą, a czytelnia biblioteczna zamieniła się w kawiarenkę z czekoladowym menu.

Uczestnicy mogli posłuchać czekoladowych opowieści Doroty Slezak oraz spróbować swoich sił w licznych konkursach prowadzonych przez bibliotekarzy.

Czekoladowe słodkości zniknęły w oka mgnieniu, choć chętnych na nie było jeszcze wielu. W bibliotece zapach czekolady unosi się jeszcze do dziś.

Uczestnicy choć na chwilę mogli się zamienić w Króla i Królową czekolady dzięki wykonaniu przez nich niezwykłej korony. Wśród zwycięzców konkursu znaleźli się: Julia Siara, Daria Slezak i Milena Gajda.

W związku z dużym zainteresowaniem święto to, pewnie wejdzie na stałe w kalendarz wakacyjnych imprez obchodzonych na zakończenie wakacji.

To niezwykle słodkie spotkanie odbyło się 28 sierpnia 2013 r., a organizatorem była GBP w Jaśle z/s w Szebniach.

(GBP w Jaśle z/s w Szebniach)

SŁOWA KLUCZOWE