Kultura | rozrywka | edukacja

Animacja-kreacja!

Jak przenieść się na wyspy Bergamuty i przyjrzeć się lekcji grzeczności w wykonaniu tytułowej „Kwoki” z wiersza J. Brzechwy? Tego dowiedzieli się uczestnicy warsztatów filmu animowanego dla dzieci w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. Zajęcia poprowadziła Aniela Lubieniecka, reżyser, scenograf, scenarzysta i wrocławski dyrektor artystyczny Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcych Filmów Animowanych „halo echo”.

Warsztaty z Anielą Lubieniecką
Fot. © MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAŚLE

Pasjonaci kreskówek dzięki udziałowi w powstawaniu wspólnego filmu animowanego przekonali się jak wiele satysfakcji niesie stworzenie autorskiej scenografii i przeniesienie jej na ekran. Inspiracją do działania były dla dzieci wiersze J. Brzechwy, opatrzone ciekawą interpretacją młodych rysowników i animatorów. Efektem kreatywnej pracy uczniów z SP nr 1, 2, 4 i Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 12 był pokaz filmów powstałych w czasie trzydniowych warsztatów. Dzieci miały także okazję obejrzeć nagrodzone podczas Przeglądu „halo echo” filmy swoich rówieśników. Tworzącym filmy obrazkowe towarzyszyło wiele kreatywności. Każdy z animatorów wyniósł sporo satysfakcji, mogąc podziwiać efekty swojej pracy.

Najbardziej cieszy to, że sami mogliśmy zrobić film. Na pewno chciałbym wziąć udział jeszcze raz w takich warsztatach. Były świetne. – powiedział Błażej Dziadzio, uczestnik warsztatów.

Warsztaty filmu animowanego odbyły się w ramach projektu VIII Festiwal Poezji i Prozy, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerem Festiwalu jest Jasielski Dom Kultury.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE