Kultura | rozrywka | edukacja

Brazylijska melodia mgieł wodnych

12 września 2013 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie Jasielskiego Klubu Podróżnika, którego gościem był Jacek Borczyk.

Klub Podróżnika
Fot. © MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAŚLE

Przedmiotem opowieści jasielskiego podróżnika była Brazylia. Swoją gawędę rozpoczął od niezwykłych wodospadów Iguasu, które znajdują się w rezerwacie Parku Narodowego. Wycieczkę rozpoczęliśmy od „Trzech muszkieterów”, największych wodospadów Brazylii. Ze slajdów wylewała się przerażająca kipiel, z której można było obserwować diabelskie gardziele (Gargantua del diablo), otulone w mgłach wodnych. Prawdziwa frajdą okazał się rejs motorówką pod kaskadami spienionej wody. Dopełnieniem wyprawy był lot helikopterem nad rzeką Paraną, gdzie można było podziwiać wodospady po stronach – Brazylii i Argentyny. Nad Paraną została wybudowana potężna i pilnie strzeżona Elektrownia ITAIPU, która pokrywa w 80% zapotrzebowania na energię Brazylii i Paragwaju. Wjazd do niej jest niewątpliwie atrakcją turystyczną.

Mimo pochmurnej pogody gorące rytmy samby rozgrzały zebranych, bowiem taniec jest dla brazylijczyków sensem życia. Kilka tysięcy szkół samby świadczy o tym, że mają taniec we krwi, co szczególnie objawia się podczas karnawału w Rio de Janeiro. Po jednej stronie ulicy pochód obserwują sędziowie. Udział w korowodzie jest szansą na lepsze życie i pracę, zwłaszcza dla biedniejszej części społeczeństwa. Latynosi cenią piękno, a udział w karnawale daje im możliwość „pokazania się” – powiedział Jacek Borczyk.

Na zakończenie obejrzeliśmy „Głowę cukru”, gdzie można wjechać kolejką linową, Stadion Maracana i Katedrę, dzieło Oscara Niemeyera.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE