Informacje

Dębowiec: Maryja zaprasza swoje dzieci (zapowiedź)

„Płacząca Matka zaprasza wszystkie swoje dzieci” – to temat przewodni wszystkich czterech dni odpustu, który odbędzie się w dniach 12–15 września br. w bazylice mniejszej Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu. Jednym z gości odpustu będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

Zapowiedź
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

Czwartek 12 września tradycyjnie będzie poświęcony osobom cierpiącym, chorym i starszym oraz tym, którzy im towarzyszą. O godz. 11.00 uroczystej Eucharystii koncelebrowanej w intencji osób chorych i starszych przewodniczyć będzie kustosz bazyliki w Gorlicach ks. Stanisław Ruszel. O godz. 18.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji pracowników służby zdrowia.

Dniem modlitwy w intencji powołań do służby w Kościele będzie piątek 13 września. Na Mszę św. o godz. 10.30 w intencji Apostolstwa Rodziny Saletyńskiej zaproszeni są wszyscy jego członkowie. Wieczorna Eucharystia o godz. 18.00 będzie odprawiona w intencji powołań.

W sobotę 14 września do sanktuarium przyjadą kandydaci do bierzmowania z diecezji rzeszowskiej wraz ze swoimi rodzicami. O godz. 10.00 będą uczestniczyć w nabożeństwie pokutnym, a później w Eucharystii, którą odprawi bp Edward Białogłowski z Rzeszowa. Mszy św. w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny z La Salette o godz. 20.00 przewodniczyć będzie ks. prowincjał Andrzej Zagórski MS. Po niej odbędzie się procesja z figurą Matki Bożej Saletyńskiej.

Kulminacyjnym dniem wrześniowego odpustu będzie niedziela 15 września. Uroczystej sumie odpustowej o godz. 11.00 będą przewodniczyć: nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba oraz biskup pomocniczy z Rzeszowa Edward Białogłowski. Po sumie odbędzie się procesja eucharystyczna oraz poświęcenie wieńców dożynkowych.

Od czwartku do soboty o godz. 15.00 w bazylice odmawiana będzie Koronka do Miłosierdzia Bożego. Po niej do godz. 17.30 jest możliwość osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu. W czasie trwania odpustu wrześniowe nabożeństwo do Matki Bożej Saletyńskiej odprawiane jest o godz. 17.30, zaś apel maryjny o godz. 21.00. Podczas wszystkich Mszy św. i nabożeństw wierni mogą skorzystać z sakramentu pojednania.

Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu k. Jasła znajduje się na terenie diecezji rzeszowskiej. Założone zostało przez Zgromadzenie Księży Misjonarzy Saletynów, którzy przybyli tutaj w 1910 r. Pierwszy odpust ku czci Matki Bożej odbył się 19 września 1912 r., w 66. rocznicę objawienia w La Salette. W sanktuarium znajduje się łaskami słynąca figura Matki Bożej Płaczącej, ukoronowana koronami papieskimi w 1996 r. 20 maja 2012 r. kościół sanktuaryjny otrzymał tytuł bazyliki mniejszej.

Szczegółowe informacje o wrześniowych uroczystościach znajdują się na stronie bazyliki w Dębowcu www.sanktuarium.saletyni.pl.

ks. Grzegorz Zembroń MS

SŁOWA KLUCZOWE