Kultura | rozrywka | edukacja

Kraina muzycznej wyobraźni i animowanych historii

Co ma wspólnego ze sobą czytanie i śpiewanie? Czy o ulubionej postaci książkowej można napisać piosenkę? Przekonali się o tym 20 września br. najmłodsi melomani, biorący udział w warsztatach „Muzyczne zabawy z literaturą”, prowadzonych przez cymbalistkę, wokalistkę i multiinstrumentalistkę – Anię Brodę wespół ze skrzypaczką Iwoną Sojką.

Warsztaty z Anią Brodą
Fot. © MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAŚLE

Zabawa melodią pozwoliła najmłodszym poruszyć wyobraźnię i uruchomić fantazję, efektem czego był powstały podczas warsztatów utwór, który przy dźwięku skrzypiec i cymbałów, wspólnym śpiewie i akompaniamencie dzieci nabrał magicznego charakteru.

Za górami, za lasami
za wielkimi książkami
żyły sobie trzy kucyki
oraz małpka Fik-Miki

Ref:
A gdy przyjdzie jesień złota
Na czytanie jest ochota
U Pirata Biblioteka
I przygoda na nas czeka..

Na zakończenie warsztatów dzieci sprawdziły swoje umiejętności i wyczucie muzyczne, wygrywając dźwięki na instrumentach. Wyzwaniem dla najmłodszych okazało się sprawdzenie wagi cymbałów czy zmierzenie się z palczatką.

Mali miłośnicy piosenek Ani wzięli także udział w koncercie z jej udziałem, podczas którego spotkali wróżki i inne bajkowe postaci oraz przekonali się jak melodycznie wygląda wiatr. Podczas koncertu „Śpiewajmy wiersze”, dzieci wysłuchały m.in. piosenek z płyty „A ja nie chcę spać” z tekstami Danuty Wawiłow i Doroty Gellner. Koncert był okazją by mali melomani przy dźwięku cymbałów i skrzypiec mogli odwiedzić czarodziejską krainę wyobraźni, a dorośli przenieść się na moment do czasów dzieciństwa.

W festiwalową sobotę, w przedpołudnie 21 września br. najmłodszych zaproszono na seans bajek z projektora. Wśród nich znalazły się te znane i nieznane opowieści, które wywołały wiele uśmiechu i pozytywnych emocji na twarzach dzieci. Podczas projekcji zafascynowani filmem rysunkowym obejrzeli także filmy nagrodzone na Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych Filmów Animowanych „halo echo”.

Wydarzenia odbyły się w ramach projektu VIII Festiwal Poezji i Prozy, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerem Festiwalu jest Jasielski Dom Kultury.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE