Sport | rekreacja | turystyka

Krajowa czołówka BMX w Jaśle

I Mistrzostwa Polski w Jeździe Indywidualnej BMX na Czas odbyły się 21 września w Jaśle, na torze na Osiedlu Gądki. W zawodach, które były jednocześnie 4 edycją Pucharu Polski w tej dyscyplinie, wystąpiło ponad 30 licencjonowanych zawodników z kilku klubów. Oprócz wyścigów profesjonalnych rozegrano wyścigi popularne, z udziałem kolejnych około 30 osób w różnym wieku.

Mistrzostwa Polski BMX
Fot. © Urząd Miasta w Jaśle

Mistrzostwa zostały przeprowadzone zgodnie z przepisami Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) i Polskiego Związku Kolarskiego (PZKol). Wyścigi rozegrano w kategoriach: elita kobiet i mężczyzn (ur. 1994 i wcześniej, z licencją Elita lub U23), juniorki i juniorzy z licencję Junior (ur. 1995 i 1996), juniorki młodsze i juniorzy młodsi (ur. 1997 i 1998) oraz młodziczki i młodzicy (ur. 1999 i 2000).

Wielką popularnością cieszyły się wyścigi dla amatorów, w których wystartowało ponad 30 zawodników z Jasła i najbliższych okolic. Dopisali też kibice. Kto przyszedł, nie pożałował, bo to niesłychanie widowiskowa dyscyplina sportu, zapewniająca sporą dawkę emocji.

Jasielski tor zaprojektowany został tak, aby mogły odbywać się na nim zawody ogólnopolskie. Na trasie znajdują się różnego rodzaju przeszkody umożliwiające wykonywanie skoków oraz odcinki proste i świetnie wyprofilowane łuki o różnym stopniu nachylenia. Jest tak zaprojektowany, żeby startujący w zawodach profesjonaliści w tej dyscyplinie musieli dać z siebie wszystko, a jednocześnie nie ma miejsc niemożliwych do przejechania przez najmłodszych zawodników.

To bardzo fajny tor, kameralny i bezpieczny, a przy tym zapewniający dobre widowisko – stwierdził trener polskiej kadry olimpijskiej BMX Andrzej Kramarczyk. – Nie ma tu wielkich skoków, ale jest bardzo dużo muld, więc cały czas coś się dzieje. W Lublinie jest tor, gdzie jest dużo prostych. To nie o to chodzi, bo to nie jest wyścig szosowy, czy jakiś inny.

W maju br. tor BMX na Gądkach wypróbowała 14-osobowa reprezentacja Polski, która gościła w Jaśle wraz z A. Kramarczykiem oraz – prywatnie – kilku zawodników z Lublina. Już wtedy tor został bardzo wysoko oceniony, w związku z czym zapadła decyzja, że można na nim rozegrać indywidualne mistrzostwa Polski.

Dawno nie było w Jaśle imprezy sportowej rangi mistrzostw Polski. Tak naprawdę to dzisiaj jest faktyczne otwarcie tego toru – mówi Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła. – Bardzo cieszę się, że został on dostrzeżony przez Polski Związek Kolarstwa. Zorganizowane u nas indywidualne mistrzostwa Polski BMX, to z jednej strony prestiż, a z drugiej – promocja tej dyscypliny. Myślę, że jest to bardzo ważne, ponieważ cieszy się ona w Polsce rosnącą popularnością. Jest to dyscyplina olimpijska, więc ci, którzy mają odpowiednie do jej uprawiania tory, mają szansę na wychowanie olimpijczyków. W ocenie zawodników, jasielski tor należy do tych, na których można rzeczywiście dobrze się przygotowywać. Nasza młodzież ma świetny punkt startu, więc może kiedyś doczekamy się olimpijczyka. To jest jeszcze dość odległa przyszłość, natomiast biorąc pod uwagę fakt, że startowali tu zawodnicy z Jasła w różnym wieku – najmłodszy miał 3,5 roku – sądzę, że rokowania są dobre. Obiekt jest, teraz ważne, żeby znaleźli się dobrzy trenerzy. Wszystko przed nami.

Słowa te potwierdza wypowiedź dla mediów mistrza Polski w jeździe indywidualnej i dwukrotnego mistrza Polski w BMX racingu 24-letniego Bartosza Giemzy z Rybnika, reprezentującego klub Aquila LOTTO Wadowice: To były bardzo fajne zawody, na świetnym, niezwykle technicznym torze. Ten tor będzie bardzo rozwijał młodzież jeśli tylko będzie chciała trenować. (…) Celem każdego sportowca jest zawsze olimpiada. Niestety mój wiek już raczej mnie wyklucza. Tym bardziej, że w tym roku byliśmy na mistrzostwach Europy i wiemy, w którym miejscu jesteśmy. To zawodnicy, którzy są o 10 lat młodsi niż ja będą mieli dużo większe szanse, żeby przynajmniej pojechać na olimpiadę. Natomiast sądzę, że potrzeba jeszcze 5-10 lat, żeby wyszkolić takich, którzy mogliby liczyć się w walce o medale olimpijskie.

Komplet wyników z zawodów w Jaśle dostępny jest na stronie internetowej: www.bmx.karpaty.pl.

Organizatorami zawodów byli: Urząd Miasta w Jaśle, Klub Sportowy Lotto Aquila oraz MOSiR Jasło.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE