Kultura | rozrywka | edukacja

Wystawa „Przedwojenne szkoły powszechne w Jaśle” w MBP Jasło

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na wystawę „Przedwojenne szkoły powszechne w Jaśle” z cyklu – Ocalić od zapomnienia. Wystawa prezentuje historię jasielskiego szkolnictwa oraz szkół działających na terenie Jasła: Szkoły Wydziałowej Żeńskiej im. Marii Konopnickiej, Szkoły Wydziałowej Męskiej im. Romualda Traugutta, Powszechnej Szkoły Żeńskiej im. Królowej Jadwigi i Powszechnej Szkoły Męskiej im. Stanisława Staszica.

Zapowiedź
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

Na wystawie można obejrzeć archiwalne zdjęcia i materiały pochodzące ze zbiorów Szkoły Podstawowej nr 1 im. R. Traugutta i Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Konopnickiej w Jaśle oraz osób prywatnych. Są to m.in. pamiątkowe zdjęcia, kopie świadectw i zachowanych dokumentów oraz wydawanych wówczas gazet: „Głos Jasielski” i okupacyjnej „Ster” i „Mały Ster”. Przedstawione zostały również sylwetki kadry nauczycielskiej.

Pierwsze wzmianki o szkołach na terenie Jasła pochodzą z przełomu XVI i XVII wieku i dotyczą szkół parafialnych. W okresie zaborów zmienia się sytuacja szkolnictwa w Polsce, a tym samym i w Jaśle. Szkoły parafialne zostają przekształcone w szkoły trywialne, w których nauka odbywała się z pamięci w j. polskim i niemieckim. W 1792 roku przeniesiono z Dukli do Jasła urząd cyrkularny, a wraz z nim tzw. Kreisschule, czyli Szkolę Główną z czteroletnim kursem nauki w j. niemieckim. Nowa sytuacja w szkolnictwie na terenie Galicji w latach 1860-1870 zmienia działalność szkół również w Jaśle. W miejsce szkoły trywialnej wprowadza się szkołę ludową. Nauka ma być powszechna, a językiem wykładowym – język krajowy. Przełom wieku XIX i XX przynosi kolejne zmiany – powstają szkoły czteroklasowe i wydziałowe: męska i żeńska. W rezultacie licznych zmian w okresie do 1939 roku w Jaśle funkcjonowały cztery szkoły powszechne: dwie żeńskie: im. M. Konopnickiej i Królowej Jadwigi oraz dwie męskie: im. R. Traugutta i im. S. Staszica.

Prezentowana wystawa to zaledwie maleńki wycinek historii jasielskiego szkolnictwa. Zawierucha wojenna sprawiła, że większość dokumentów, zdjęć i pamiątek zaginęła bezpowrotnie. Odchodzą ludzie, którzy pamiętają tamte czasy, zaciera się ludzka pamięć. Dlatego warto ocalić od zapomnienia dla następnych pokoleń tę cząstkę historii naszego miasta.

Organizatorzy dziękują Szkole Podstawowej nr 1 im. R. Traugutta i Szkole Podstawowej nr 2 im. M. Konopnickiej w Jaśle oraz osobom prywatnym za udostępnienie materiałów prezentowanych na wystawie.

Wystawę można oglądać codziennie w holu MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1, od 6 września do 30 października 2013 r.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE