Kultura | rozrywka | edukacja

Era Gutenberga w Skołyszynie

28 października 2013 r. Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie zmienił się w magiczną, piętnastowieczną drukarnię. Przeszło 160 dzieci i młodzieży wzięło udział w bezpłatnych warsztatach edukacyjnych „Era Gutenberga”. Składanie czcionek, drukowanie certyfikatów na dużej prasie drukarskiej, warsztaty kalkomanii i odciskanie pieczęci lakowych to tylko niektóre atrakcje z jakich skorzystali uczestnicy warsztatów.

Warsztaty w Skołyszynie
Fot. © GOKiCz w Skołyszynie

Na początku byłam zecerem – samodzielnie przygotowałam skład czcionek do certyfikatu, potem drukarzem – certyfikat wydrukowałam na starej prasie drukarskiej. Następnie w asyście kanclerza wykonałam pieczęć metodą suchego tłoka i odbiłam pieczęć lakową – tak wykonane przez siebie czynności relacjonowała uczennica ZSP w Święcanach – właścicielka świeżo wydrukowanego certyfikatu młodego czeladnika.

Podczas, gdy jedni poznawali pracę i stroje rzemieślnicze drukarza i zecera, inni poznawali tajniki kalkomanii. Tworzyliśmy artystyczne plakaty, przy użyciu kalek drukarskich, wykonując własne projekty lub korzystając z gotowych szablonów – tłumaczył uczeń z ZSP w Kunowej.

Zainteresowanie pokazem czerpania papieru było bardzo duże, w zajęciach uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z Bączala Dolnego, Harklowej, Jabłonicy, Kunowej, Lisowa, Przysiek, Skołyszyna i Święcan.

Uczestniczące w zajęciach dzieci wyszły z nich bogatsze w wiedzę, zdobyte umiejętności oraz prace: własnoręcznie wydrukowany stylowy certyfikat, opieczętowany pieczęcią lakową oraz plakat wykonany na warsztatach kalkomanii.

Nietypowe zajęcia edukacyjne – warsztaty drukarskie „Era Gutenberga” przeprowadzili pracownicy gliwickiej firmy Kalander, która specjalizuje się w prowadzaniu historycznych warsztatów edukacyjnych na terenie całej Polski.

(GOKiCz w Skołyszynie)

SŁOWA KLUCZOWE