Sport | rekreacja | turystyka

Mistrzostwa Świata Sztuk Walki – Kreta 2013

W dniach 20-25 października w Heraklionie odbyły się XXIII Mistrzostwa Świata Sztuk Walki Światowej Unii Karate i Kickboxingu.

Mistrzostwa Świata Sztuk Walki - Kreta 2013
Fot. © archiwum Klubu

WKU zrzesza narodowe organizacje karate, kickboxingu, taekwondo, hapkido z ponad 60 państw. Na Kretę przyjechało 1300 zawodników z 42 krajów aby zmierzyć się w kumite i kata. Mistrzostwa rozgrywane były na 5 matach i ringu w pięknej hali Orakia Stadion przez 5 dni od rana do późnych godzin wieczornych.

W tym roku po raz pierwszy do startu w Mistrzostwach zaproszono przedstawicieli karate kyokushin. Zaproszenie naszych zawodników nie było przypadkowe. Od wielu lat startujemy w turniejach międzynarodowych w Danii, Austrii, Rumunii, Ukrainie, Japonii. Zdobywamy medale Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy.

Duże wrażenie zrobiło otwarcie Mistrzostw które odbyło się w starym porcie Heraklion, otoczonym murem z masywnym fortem Kastro Kaule z XVI w. na które uczestników przywieziono 40 autokarami. Występy baletu Greckiego wykonującego tradycyjną Zorbę, oraz zespołów ludowych w tradycyjnych strojach uświetniły ceremonię otwarcia.

Pierwsze dwa dni nie były szczęśliwe dla naszych zawodników startujących w kata /formy/. Pomimo dobrego przygotowania nie byli w stanie dorównać najlepszym zajmując odległe miejsca. Złą passę przełamał w trzecim dniu aktualny mistrz Polski i mistrz Europy z 2012 r. Dawid Nguyen Quang, zdobywając w kategorii kata juniorów brązowy medal. Nikt nie spodziewał się tego co nastąpiło w następnym dniu Mistrzostw, podczas rozgrywania konkurencji kumie /walka/. Nasi zawodnicy wygrywali jedna walkę po drugiej zdobywając w rezultacie 5 złotych i 2 srebrne medale.

Złote medale zdobyli:
Czajka Weronika – junior młodszy 13-15 lat do 50 kg
Jarecka Angelika – junior 16-17 lat do 60 kg
Jarecka Angelika – junior 16-17 lat powyżej 60 kg
Nguyen Quang Dawid – junior 16-17 lat do 60 kg
Ptak Leszek senior + 35 lat do 85 kg

Srebrne medale:
Socha Aleksandra – junior młodszy 13-15 lat do 60 kg
Zuzanna Węgrzyn – junior młodszy 13- 15 lat do 45 kg

Brązowy medal:
Nguyen Quang Dawid – kata juniorów

(Jasielski Klub Kyokushin Karate)

SŁOWA KLUCZOWE