Informacje

Strzały na granicy

Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Jaśle odebrał telefon informujący o zamachu terrorystycznym na terenie Republiki Słowackiej w Bardejovie. Trwa pościg za uzbrojonymi przestępcami, którzy uciekają w kierunku granicy z RP. Mobilizacja sił Policji zmierza do ujęcia terrorystów. W pobliżu polsko-słowackiego przejścia granicznego w Ożennej policjanci gotowi do strzału za osłoną radiowozów blokują drogę, na jezdni kolczatka. Terroryści zaczynają strzelać, dochodzi do wymiany ognia…

Ćwiczenia w Ożennej
Fot. © KPP w Jaśle

Tak wyglądał początek ćwiczeń dowódczo-sztabowych pod kryptonimem „Jasło 2013”, które odbyły się w piątek. Celem zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Jaśle działań było m.in. doskonalenie funkcjonowania Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego oraz alarmowania, współdziałania i dowodzenia służbami ratowniczymi. W akcji można było oglądać m.in. policjantów z Jasła, Rzeszowa i słowackiego Bardejova.

Był kwadrans po dziesiątej, gdy dyżurny jasielskiej Policji otrzymał niepokojący meldunek. W Bardejovie na Słowacji uzbrojona grupa przestępców wysadziła budynek jednego z urzędów państwowych. Słowaccy policjanci ruszyli w pościg za bandytami, którzy uciekają w kierunku granicy z Polską.

Po otrzymaniu informacji rozpoczęły się działania zgodne z algorytmem postępowania. W jasielskiej komendzie alarmowano dodatkowe siły. Poderwano do działań Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Rzeszowie. Alarm ogłosiły również pozostałe służby m.in. Straż Pożarna oraz Pogotowie Ratunkowe. Na trasie przewidywanego kierunku ucieczki przestępców skoncentrowano pierwsze patrole interwencyjne z Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie. W rejon granicy skierowano funkcjonariuszy z Jasła, którzy na drodze wojewódzkiej nr 992 w Ożennej ustawili posterunek blokadowo – zaporowy.

Kilka minut przed jedenastą pościg wjechał na terytorium RP stając się pościgiem transgranicznym. Terroryści omijają pierwszy punkt kontrolny. W miejscowości Ożenna zamachowcy zatrzymują się przed posterunkiem blokadowym, wysiadają z samochodu, zaczynają strzelać do policjantów i uciekają pieszo w kierunku pobliskich zabudowań. Dochodzi do wymiany ognia.

Po chwili przestępcy wbiegają do jednego z domów biorąc zakładnika. Budynek zostaje otoczony, a teren zabezpieczony. Na miejsce wezwani zostają policyjni negocjatorzy, którzy podejmują dialog z zamachowcami. W związku z brakiem perspektyw rozwiązania sytuacji metodami negocjacji, podjęta zostaje decyzja o siłowym wejściu do domu. Policjanci Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Rzeszowie przeprowadzają szturm na zajęty budynek, w wyniku którego zatrzymują sprawców i uwalniają zakładnika.

Cała ta akcja, to scenariusz ćwiczeń przygotowujących służby do współpracy w sytuacji zamachu terrorystycznego i pościgu transgranicznego. Działania przeprowadzone w warunkach zbliżonych do rzeczywistych miały na celu sprawdzenie, mobilności i szybkości reakcji służb na tego rodzaju zagrożenia. Pozwalają one również na wychwycenie mankamentów pojawiających się w czasie ćwiczeń ora ich wyeliminowanie, a to przekłada się na skuteczne i zespolone działanie w rzeczywistej sytuacji kryzysowej.

Ćwiczenia obserwowali przedstawiciele służb mundurowych i instytucji uczestniczących w akcji oraz uczniowie klas o profilu mundurowym z Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Żmigrodzie i w Kołaczycach.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE