Kultura | rozrywka | edukacja

V Jesienne Spotkania z Teatrem w Jaśle (zapowiedź)

Baletem „Jezioro łabędzie” w wykonaniu Royal Russian Ballet, rozpoczną się (5 października br.) tegoroczne, piąte już Jesienne Spotkania z Teatrem w Jaśle. Kolejne sztuki wystawiane w ramach spotkań to: „Kallas” (26 października), „Berlin, czwarta rano” (28 października), „Harold i Matylda” (9 listopada) oraz „Prawda” (28 listopada). Na scenie Jasielskiego Domu Kultury wystąpią artyści znani z największych polskich scen teatralnych, niezapomnianych kreacji filmowych i popularnych programów telewizyjnych.

Plakat
(Kliknij, aby powiększyć)

Fenomenalny balet „Jezioro łabędzie”, który od ponad 100 lat zachwyca publiczność całego świata, będzie pierwszym w historii klasycznym spektaklem baletowym wystawionym w Jasielskim Domu Kultury.

Dwie następne sztuki: „Kallas” oraz „Berlin, czwarta rano” także są przesycone muzyką. Pierwsza, wystawiana przez Ale! Teatr, jest barwną opowieścią o spotkaniach Violetty Villas i Kaliny Jędrusik (wystąpią: Ewa Kasprzyk, Joanna Kurowska, Beata Kawka). Druga, w wykonaniu Teatru Muzycznego Roma, ukazuje nocne życie Berlina, a kanwą narracji są songi napisane przez najwybitniejszych twórców niemieckiego kabaretu. W bohaterów mrocznych historii wcielą się Katarzyna Zielińska, Kacper Kuszewski, Anna Głogowska i Rafał Maserak.

Kolejne propozycje, to świetne komedie, przedstawiające zabawne strony życia, ale też skłaniające do refleksji. Wielbicielom czarnego humoru i śmiechu przez łzy z pewnością przypadnie do gustu sztuka „Harold i Matylda” w znakomitej obsadzie (Krystyna Sienkiewicz, Tomasz Ciachorowski, Dorota Chotecka, Tadeusz Chudecki, Dariusz Taraszkiewicz, Agnieszka Sienkiewicz), z którą do Jasła przyjedzie Ale! Teatr. Natomiast miłośnicy humoru sytuacyjnego bez wątpienia będą zaśmiewać się, śledząc perypetie poszukiwaczy „Prawdy”, zwodzących się nawzajem niedomówieniami, półprawdami i oczywistymi kłamstwami w sprawie miłości. „Prawdę” wystawi (28 listopada) Teatr im. Adama Mickiewicza.

V Jesienne Spotkania z Teatrem w Jaśle zorganizował Jasielski Dom Kultury. Partnerami wydarzenia są: Miasto Jasło, Polska Spółka Gazownictwa i firma LOTOS.

Uzupełnieniem tegorocznych spotkań teatralnych będą spektakle dla dzieci i młodzieży: „O Calineczce malutkiej dzieweczce” (7 listopada, Teatr Rabcio Rabka Zdrój) i „Męczeństwo Piotra Oheya” wg Sławomira Mrożka, w wykonaniu Teatru Scena Słowa JDK.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE