Kultura | rozrywka | edukacja

Zamkowym szlakiem wschodnich rubieży

Trzynastoosobowa grupa rowerzystów wyruszyła w niedzielę, 13 października br. na zamkowy szlak prowadzący do legendarnej miejscowości Mrukowa. Profesjonalne kierownictwo na trasie objęli dwaj dobrze znani i lubiani przewodnicy PTTK: Tadeusz Wójcik i Adam Goleń.

Zamkowym szlakiem wschodnich rubieży
Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY

Blisko 22-kilometrowa trasa wiodła przez urokliwe miejscowości: Dębowiec, Załęże i Osiek Jasielski. Uczestnicy wycieczki rozpoczęli zwiedzanie od zabytkowego cmentarza wojennego w Dębowcu z czasów I wojny światowej. Rowerzystom dopisała piękna pogoda, a mijane miejsca, skąpane w słońcu mieniły się złoto – czerwonymi barwami. Ogromny wysiłek rajdowców został nagrodzony wyjątkowym widokiem, jaki roztoczyła przed nimi Murkowa.

W poszukiwaniu historycznych śladów dawnego zamczyska, wędrowcy wspięli się na szczyt góry Zamkowej, znajdującej się na wysokości 581 m. n.p.m. Masyw górski oczarował wszystkich porozrzucanymi wychodniami z piaskowca magurskiego, głębokimi jamami potoków, małymi wodospadami oraz piękną panoramą okolicy. Przewodnik Tadeusz Wójcik wskazał znikome ślady dawnego zamku oraz przedstawił legendy i fakty związane z tym miejscem.

Kolejną atrakcją czekającą na rowerzystów było ognisko, przy którym pieczono kiełbasę i rozmawiano.

W drodze powrotnej Tadeusz Wójcik pokazał również zabytkowy, drewniany kościół w Załężu, znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej. Mimo, że nie można było wejść do środka świątyni, to klimat jej wnętrza oddał słowami ks. Zbigniewa Czuchry, który napisał:

W starym, wiejskim drewnianym kościele
wokół półmrok i cisza się ściele
pachnie woskiem, kadzidłem i miodem
a zmierzch wita cię przyjemnym chłodem

Ostatnim akcentem tej rowerowej wyprawy był krótki odpoczynek przy dębowieckiej bazylice.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE