Kultura | rozrywka | edukacja

Opowiedziane tańcem

Blisko 400 tancerzy wzięło udział w XIII Andrzejkowych Spotkaniach Tanecznych, które odbyły się w Jasielskim Domu Kultury 26 listopada br.

Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY

Jak co roku, celem imprezy jest przede wszystkim propagowanie tańca jako sposobu rozwoju własnej osobowości oraz rozbudzanie zainteresowania tańcem, popularyzacja jego różnych form, wymiana pomysłów i doświadczeń oraz prezentacja dorobku artystycznego zespołów. – Spotykamy się po to, aby zaprezentować swoją pracę, podzielić się pasją, jaką jest taniec. Mam nadzieję, że dzisiejszy dzień będzie przez Was miło wspomniany i przyniesie Wam mnóstwo pozytywnej energii – powiedziała rozpoczynając przegląd Katarzyna Korona, instruktor tańca Jasielskiego Domu Kultury.

Zespoły rywalizowały w dwóch kategoriach wiekowych: I – do 13 lat i II – powyżej 13 roku życia oraz w dwóch kategoriach tanecznych: inscenizacja taneczna i taniec nowoczesny.

Jury po obejrzeniu 22 zespołów, 8 duetów i 17 występów solowych przyznało nagrody i wyróżnienia. – Niełatwo było wybrać, bo trzeba było zwrócić uwagę na każdy aspekt każdej ekipy tanecznej: solistów, duetów, formę artystyczną, technikę, dobór muzyki i historię, która coś opowiada. Te ekipy, które otrzymały nagrody były na świetnym poziomie i widać w tym wszystkim wiele pracy, przygotowanie, technikę i pewność siebie. Bo w tańcu liczy się również gra aktorska, to nie tylko sam ruch. Widz patrzy na całość. – mówi nam Konrad Korzeniak, przewodniczący jury, instruktor w Makesense Dance Studio w Krakowie oraz członek grupy Gryfoni Crew.

Najbardziej charakterystyczny i wyróżniający się ze wszystkich prezentacji był „Sierociniec” w wykonaniu zespołu Rytm. – „Sierociniec” to mój klimat. To jest coś innego, bo zazwyczaj tańczy się po to, żeby poczuć się wesoło. A to była forma czysto artystyczna, która wprowadza nas w inny świat, odrywa od rzeczywistości i ciekawi nas co się stanie, co dalej zobaczymy – mówi juror.

Wręczając nagrody dyrektor Jasielskiego Domu Kultury Janusz Szewczyk, podziękował wszystkim uczestnikom za udział oraz ciekawe prezentacje. – Mam nadzieję, że czuliście się tutaj na tyle wspaniale, że zechcecie do nas przyjechać za rok. Pokazaliście znakomite układy, w których było widać ten ferwor walki i pazur sceniczny. Znakomita koncepcja i opracowana do tego choreografia oraz myśl w każdym tańcu, dostarczyły nam niezapomnianych wrażeń.

Nagrodzeni:

I kategoria:
– I miejsce – zespół KORNELE za układ „Jazz”
– II miejsce – zespół UŚMIECH GR.A za układ „Co w trawie piszczy”
– III miejsce – zespół KLEKS III za układ „Rozsypana talia”
– wyróżnienie – zespół ALE TO NIC „Ptaki”. Najlepszy duet: Kinga Samołyk i Katarzyna Skowron, najlepsze: Julia Gancarz.

II kategoria wiekowa:
– I miejsce – zespół RYTM za układ „Sierociniec”
– II miejsce – zespół R-REVOLUTION za układ „Troopers”
– III miejsce – zespół KLEKS I za układ „Balckbirds”
– wyróżnienie zespół STRECZ GR. III za układ „Lullaby”, najlepszy duet: Anna Korecka i Sabina Podkul, najlepsze solo: Paulina Halota.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE