Kultura | rozrywka | edukacja

Prawda, czyli dywagacje o miłości

W 2011 roku stała się przebojem scen teatralnych i podbiła serca francuskiej publiczności. Teraz widzowie mogli ją zobaczyć także w Jaśle. „Prawda” – znakomita sztuka Floriana Zellera w reżyserii Jerzego Bończaka została wystawiona w Jasielskim Domu Kultury, w ramach V Jesiennych Spotkań z Teatrem 28 listopada br.

Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY

Prawda – czy rzeczywiście istnieje i jak ją odróżnić od nieprawdy. Gdzie jest granica pomiędzy nimi? – Ten spektakl mówi o miłości. To takie dywagacje o prawdzie, o miłości, o spojrzeniu na to, czy one są prawdziwe – powiedział witając widzów Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Znakomita komedia napisana śmiesznie, zabawnie i inteligentnie – jak podkreśla główny bohater, grany przez Piotra Polka, pokazuje nam skomplikowane zakamarki ludzkiej duszy. Bohaterowie rozmawiają szczerze o miłości. Ale niewiadomo czy są wobec siebie rzeczywiście szczerzy, czy mówią prawdę, czy tylko jej część, a może w ogóle jej nie mówią. Każdy z nich ma swoją prawdę i każda jest inna. Rodzi się pytanie czy jest ona kłamstwem, czy tylko każdy inaczej ją postrzega. Jaka jest więc prawda? – Jest po każdej ze stron, ale spektakl pokazuje gdzie jest granica pomiędzy nieprawdą a prawdą. Czy to, co nam się wydaje prawdą, jest jeszcze prawdą i to, co się nam wydaje ewidentną nieprawdą – ten spektakl pokazuje, że w rezultacie – może się okazać prawdą – mówi aktor.

Obok Piotra Polka na scenie Jasielskiego Domu Kultury wystąpili: Małgorzata Pieczyńska, Magdalena Wójcik oraz Karol Strasburger.

Partnerami wydarzenia byli: Grupa Lotos, Polska Spółka Gazownicza oraz Burmistrz Miasta Jasła.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE