Kultura | rozrywka | edukacja

Tydzień Edukacji Globalnej w Zespole Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle

Projekt Tygodnia Edukacji Globalnej 2013 pt. „Dla ludzi i planety – for the people and for the planet” został zrealizowany w Zespole Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle. W czasie od 18 do 22 listopada zostały przeprowadzone różne formy zapoznania dzieci, młodzieży i dorosłych z zasadami świadomej konsumpcji i sprawiedliwego handlu, nie zapominając o ekologicznych zachowaniach.

Fot. © archiwum Szkoły

Akcję TEG 2013 rozpoczęła audycja radiowa, przygotowana przez uczniów szkolnego radia, natomiast wyniki tygodnia globalnego przedstawiono w audycji na żywo zrealizowanej przez członków samorządu szkolnego i wolontariatu.

W czasie trwania projektu przygotowano szereg wystaw dotyczących: sprawiedliwego handlu, świadomej konsumpcji, zachowań ekologicznych, udało się również przygotować grę edukacyjną (poker kryterialny) i ciekawostki o świadomej konsumpcji.

W połowie TEG 2013 odbyło się spotkanie dla uczniów, rodziców, nauczycieli i gości. Zaszczycili nas Wicekurator Antoni Wydro z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, przedstawiciel Sanepidu – Anna Zima, przedstawiciele Urzędu Miasta Jasła z wydziału oświaty i wydziału ochrony środowiska – Renata Łaba i Tomasz Kołcz, specjalista od zdrowego żywienia, nauczyciel biologii – Elżbieta Stolarz. Uczniowie przygotowali mini debatę na temat ekozakupów, „sondę uliczną” na temat tego co kupujemy i czy jest nam to potrzebne. Na podsumowanie wystąpili zaproszeni goście mówiąc o ważności naszych codziennych wyborów. W czasie spotkania uczestnicy oraz uczniowie szkoły mogli zapoznać się z hasłami slow food i fair trade. Przygotowano stoisko propagujące zdrową żywność, np. chleba domowego wieloziarnistego, proziaków, soków, serów regionalnych, przetworów jak: kiszone ogórki, sałatki , dżemy itp. Ta forma prezentacyjno – degustacyjna miała zachęcić również do korzystania z produktów regionalnych i naturalnych, których na Podkarpaciu jest ponad 150 zarejestrowanych w MRR.

Cały tydzień prowadzone była również codzienne zbiórki surowców wtórnych (makulatura, zakrętki plastikowe) i elektrośmieci. Zbiórki te prowadzone są cały rok, jednak w TEG 2013 chcieliśmy pokazać jak ważne jest segregowanie, ponowne wykorzystywanie surowców wtórnych i jak to może wpłynąć na podniesienie jakości życia ludzi oraz środowisko.

Pamiątkową TEG 2013 były przygotowane „lizaki” z masy solnej z logo Fair Trade, które można jako ozdobę wstawić do wazonu lub doniczki z kwiatem itp. Mamy nadzieję, że wszystkie nasze działania choć trochę wpłyną na to jak myślimy o zakupach i jak je będziemy robić od dziś.

(ZSM nr 3 w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE