Informacje

Bądźmy ostrożni używając fajerwerków

Wojewoda podkarpacki zwraca się z apelem o rozsądne używanie petard i fajerwerków w noc sylwestrową, dni poprzedzające powitanie nowego roku, a także w okresie noworocznym. W celu ochrony życia, zdrowia, mienia osób oraz zapewnienia porządku wojewoda wydał rozporządzenie porządkowe wprowadzające ograniczenie używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych na terenie województwa podkarpackiego.

Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Zakaz używania wyrobów pirotechnicznych nie obowiązuje 31 grudnia 2013 r. i 1 stycznia 2014 r. Nie są nim objęci organizatorzy imprez, przedsięwzięć artystycznych i rozrywkowych, którzy posiadają odpowiednie zezwolenia. Zakaz nie dotyczy również służb, jednostek ratowniczych i osób używających np. petard sygnalizacyjnych, rakiet do sygnalizacji podczas mgły lub deszczu w celu wezwania pomocy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

Rozporządzenie ma na celu zmniejszenie liczby wypadków spowodowanych nierozsądnym użyciem fajerwerków. Ma również pomóc w utrzymaniu porządku i spokoju w miejscach publicznych. Za złamanie zakazu grozi kara grzywny.

Zakaz używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych na terenie województwa będzie obowiązywał do 10 stycznia 2014 r.

(PUW w Rzeszowie)

SŁOWA KLUCZOWE