Kultura | rozrywka | edukacja

Berlin lat 20. w JDK

Miejsce gdzie zacierają się granice pomiędzy światem żywych i umarłych, to bar „Berlin czwarta rano”. Przybliżyli je widzom przybyłym do Jasielskiego Domu Kultury aktorzy teatru Roma, podczas ostatniego spektaklu z cyklu jasielskich Jesiennych Spotkań z Teatrem. Pełna lekko pieprznego humoru opowieść przypadła do gustu publiczności.

Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY

„W Berlinie tańczy z Tobą śmierć” – tymi słowami rozpoczyna się muzyczna opowieść o nocnym życiu metropolii w latach 20.ubiegłego wieku. W barze „Berlin czwarta rano” spotykają się żywi i umarli, aby w oparach alkoholu snuć opowieści ze swojego życia. A było ich mnóstwo. Widzowie mogli poznać historię niespełnionej miłości, która trwała aż po grób, a nawet dłużej, wziąć udział w morderstwie czy poznać niełatwą pracę prostytutki. Zamawiający drinka u narratora, który był jednocześnie właścicielem baru, mogli wysłuchać opowieści terrorysty, aby za chwilę zanurzyć się w ramionach kobiety niespełnionej. Mnogość opowieści i postaci przewijających się przez scenę była imponująca. Spędzając czas w barze napotkać można było ludzi groteskowych, nieszczęśliwych, szalonych.

Wyzwaniu sprostali odtwórcy tych ról Katarzyna Zielińska, Anna Głogowska, Kacper Kuszewski i Rafał Maserak. Aktorzy znakomicie oddali klimat piosenek z tamtych lat. Na spektakl złożyło się 16 songów napisanych przez najwybitniejszych twórców niemieckiego kabaretu: Friedricha Hollaendra, Mischy Spoliansky’ego, Kurta Tucholskiego. Stanowiły one punkt wyjścia do opowieści muzycznej, w której wybrane wątki narracje ukazywane są poprzez taniec. W tak doborowej obsadzie śmiało można zamówić następną kolejkę.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE