Informacje

Olimpiada wiedzy o HIV/AIDS

Z okazji „Światowego Dnia AIDS” Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przy współpracy Urzędu Miasta zorganizowała w Gimnazjum nr 1 w Jaśle ul. Czackiego 2 „VI Międzyszkolną Olimpiadę Wiedzy o HIV/AIDS” dla uczniów szkół gimnazjalnych z terenu miasta Jasła.

Celem olimpiady było: poszerzenie wiedzy z zakresu problematyki HIV/AIDS wśród młodzieży szkół gimnazjalnych; kształtowanie właściwych postaw uczniów w stosunku do ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS oraz ansowanie zdrowego stylu życia wolnego od zachowań ryzykownych.

W Olimpiadzie udział wzięli uczniowie gimnazjów z terenu Jasła. Każdy z uczestników rozwiązywał test składający się z 30 pytań. Wszyscy uczniowie wykazali się dużą wiedzą z zakresu problematyki i profilaktyki HIV/AIDS.

Komisja składająca się z przedstawicieli Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Urzędu Miasta, Komendy Powiatowej Policji, Oddziału Rejonowego PCK oraz Koordynatora Sieci Szkół Promujących Zdrowie w Jaśle wyłoniła zwycięzców:

I miejsce – Gimnazjum Nr 1 w Jaśle ul. Czackiego 2
II miejsce – Gimnazjum Nr 2 w Jaśle ul. Szkolna 38
III miejsce – Gimnazjum Nr 5 w Jaśle ul. Sobniowska 58
IV miejsce – Gimnazjum Nr 4 w Jaśle ul. P. Skargi 10

Fot. © PSSE w Jaśle
Fot. © PSSE w Jaśle
Fot. © PSSE w Jaśle
Fot. © PSSE w Jaśle

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Miasta, a Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczną w Jaśle zasponsorowała dyplomy i poczęstunek dla uczestników i opiekunów.

Organizatorzy dziękują Dyrektorowi, nauczycielom i uczniom Gimnazjum Nr 1 za włożony trud i zaangażowanie w organizację Olimpiady.

***

Tematem obchodów Światowego Dnia AIDS jest hasło: „Dążymy do zera. Zero nowych zakażeń HIV. Zero dyskryminacji. Zero zgonów AIDS.” Hasło będzie obowiązywać do 2015 roku.

Kampania Krajowego Centrum ds. AIDS jest skierowana przede wszystkim do tych osób, którzy podejmują ryzykowne zachowania seksualne, do wszystkich, którzy powinni odpowiedzieć sobie na pytanie „czy w moim życiu zdarzyło się coś, co mogło mnie narazić na zakażenie”.

Kampania ma na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat HIV i AIDS oraz promocję testowania w kierunku HIV – zwłaszcza w punktach konsultacyjno-diagnostycznych, w których można wykonać test w kierunku HIV bez skierowania od lekarza, anonimowo i bezpłatnie.

W Polsce od wdrożenia badań w 1985 roku do 30 czerwca 2013 r. rozpoznano 16 916 zakażeń HIV, 2 937 zachorowań na AIDS, 1 217 chorych zmarło, wśród których było co najmniej 5 973 zakażonych w związku z używaniem narkotyków, 1 163 poprzez kontakty heteroseksualne oraz 1 688 poprzez kontakty seksualne pomiędzy mężczyznami. Szacuje się, że z wirusem żyje ok. 35 tys. osób, więc co druga osoba żyjąca z HIV nie wie, że jest zakażona i może nieświadomie zakażać innych. Według Rekomendacji PTN AIDS osoby nieświadome swego zakażenia stanowią źródło 75% nowych zakażeń.

W województwie podkarpackim od wdrożenia badań w roku 1985 do 30 czerwca 2013 r. odnotowano ogółem 279 zakażeń HIV potwierdzonych serologicznie. Zakażenia HIV stwierdzono u: 206 mężczyzn, 61 kobiet, 5 dzieci do lat 15-tu, 7 osób bez podanych danych. Ogółem na terenie województwa podkarpackiego odnotowano 72 zachorowania na AIDS, 30 chorych zmarło.

W województwie podkarpackim można wykonać test w kierunku HIV w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym HIV/AIDS mieszczącym się w Przychodni Akademickiej Centrum Medycznego „Medyk” w Rzeszowie przy ul. Podkarpackiej 1.

Codziennie na świecie HIV zakaża się 10 000 osób. Ponad połowa zakażonych osób na świecie nie wie o swoim zakażeniu! W Polsce statystycznie 2 osoby dziennie dowiadują się o swoim zakażeniu HIV! Zakażenia HIV dotykają przede wszystkim osoby młode, a rozprzestrzeniają się głównie poprzez kontakty seksualne.

Jak można się zakazić wirusem HIV:
– podczas stosunków seksualnych,
– poprzez kontakt z krwią osoby zakażonej (np. używania wspólnych przyrządów do wstrzykiwania narkotyków, sterydów lub wykonywania tatuażu),
– zakażona HIV matka może zakazić swoje dziecko podczas ciąży, porodu i karmienia piersią.

Jak uniknąć zakażenia HIV:
– używaj tylko własnych przyborów kosmetycznych, np. żyletek i sprzętu do golenia, depilacji,
– przekłuwaj uszy, wykonuj zabiegi kosmetyczne i tatuaże tylko w specjalistycznych gabinetach, używaj jednorazowych, sterylnych igieł i strzykawek,
– nie bierz narkotyków i uważaj, żeby ktoś Ci ich nie podał,
– bądź wierny partnerowi i oczekuj wierności od partnera,
– nie podejmuj przypadkowych kontaktów seksualnych – nigdy nie masz pewności, czy Twój nowy partner nie jest zakażony,
– nie podejmuj kontaktów seksualnych pod wpływem alkoholu,
– pamiętaj, że prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia HIV,
– jeśli zachowałeś się ryzykownie – zrób test na HIV.

Więcej na www.aids.gov.pl. Telefon zaufania HIV/AIDS: 22/692 82 26 lub 801 888 448.

(PSSE w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE