Kultura | rozrywka | edukacja

VIII Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych

W minioną środę (18.12) w Zespole Szkół w Trzcinicy już po raz ósmy odbył się Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych. Aż trudno uwierzyć, że od 2005 roku w przeglądzie wzięło udział 450 aktorów z 16-u gimnazjów.

Fot. © archiwum Szkoły

Zwyczaj kolędowania znany jest w naszym regionie z dziada, pradziada. Dlatego organizatorów cieszy fakt, że co roku młodzież chętnie prezentuje dawne elementy folkloru, poznając tym samym historię i obyczaje przodków. W tym roku jury uznało, że poziom występów był bardzo wyrównany i wysoki. Pierwsze miejsce zdobyły dwie grupy kolędnicze: Publiczne Gimnazjum z Cieklina – grupa prowadzona przez Zofię Wickowską i Sportowe Gimnazjum Zespołu Szkół w Trzcinicy przygotowane przez Anetę Skocz i Barbarę Urban. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Gimnazjum w Dębowcu. Trzecie miejsca otrzymali gimnazjaliści ze Społecznego Gimnazjum w Niegłowicach wraz z opiekunem Księdzem Tadeuszem Mieleszko oraz uczniowie z Gimnazjum w Osieku Jasielskim z Agatą Rolek.

Nagrody dla najlepszego aktora wywalczyli: Natalia Rokitnicka z Dębowca i Kamil Barzyk – uczeń naszego gimnazjum. Nagrody przyznano również w kategorii „za najlepszy akompaniament”. Otrzymali je Gabriela Kozioł z Gimnazjum Sportowego oraz Łukasz Lepak z Gimnazjum w Niegłowicach.

Oceniano m.in. stroje, śpiew, recytację i zgodność z tradycją regionu. Wszyscy młodzi artyści oraz ich opiekunowie otrzymali nagrody rzeczowe dla swoich szkół, ufundowane przez Stowarzyszenie Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy oraz Starostwo Powiatowe w Jaśle. Ponadto każdy wykonawca otrzymał drobny upominek, a opiekunowie grup stroiki świąteczne wykonane przez młodzież Technikum Ogrodniczego.

Spotkanie zakończył wigilijny posiłek poprzedzony życzeniami i łamaniem się opłatkiem. Do stołów wraz z młodymi kolędnikami zasiedli ich opiekunowie, dyrektor szkoły Ludomir Mastej oraz jurorzy: Bogusław Mastej, Stanisław Marszałek, Bronisław Kozioł, Stanisław Mlicki i ks. Jacek Pasela.

Dziękując za występy, dyrektor Zespołu Szkół Ludomir Mastej zaprosił wszystkich na Przegląd Zespołów Kolędniczych, który odbędzie się w Trzcinicy już za rok!

Fot. © archiwum Szkoły
Fot. © archiwum Szkoły
Fot. © archiwum Szkoły
Fot. © archiwum Szkoły
Fot. © archiwum Szkoły
Fot. © archiwum Szkoły
Fot. © archiwum Szkoły
Fot. © archiwum Szkoły
Fot. © archiwum Szkoły
Fot. © archiwum Szkoły

(ZS w Trzcinicy)

SŁOWA KLUCZOWE