Kultura | rozrywka | edukacja

Zamki Transylwanii (zapowiedź)

O zamku Drakuli, majestatycznym Brasovie, malowniczej, średniowiecznej Sigiszoarze i innych atrakcjach Rumunii opowie Tomasz Dobrowolski podczas kolejnego spotkania Jasielskiego Klub Podróżnika, które odbędzie się 5 grudnia 2013r. o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

(Kliknij na plakaty, aby powiększyć)

Rumunia wciąż jest krajem mało popularnym wśród polskich turystów. Kojarzy się raczej z biedą i zacofaniem, ale wbrew pozorom jest tutaj wiele miejsc godnych odwiedzenia. Do najbardziej znanych należą perełki Transylwanii, a w szczególności dwa zamki: Peles i Bran, które są swoim całkowitym przeciwieństwem i reprezentują zupełnie inne czasy. Zamek Peles leży w malowniczej, turystycznej miejscowości Sinaia, nazywanej „Perłą Karpat”. Przypomina baśniowy, renesansowy pałac a nie tradycyjny zamek. Natomiast Zamek Bran, został wzniesiony w XIV w. przez królów węgierskich. W ciągu kolejnych wieków twierdza kilka razy zmieniała swoich właścicieli, była również rozbudowywana i przebudowywana. Najwięcej prac odbyło się tutaj na początku XVII wieku, po ogromnym pożarze, który strawił dużą część zamku. Choć nie jest to pewne, wedle niektórych przekazów to właśnie w tym zamku miał mieszkać Wład Palownik. Słynął on z niezwykłego okrucieństwa wobec wszystkich swoich przeciwników, a nawet poddanych. Jego postać była pierwowzorem powstania postaci wampira Drakuli.

Będąc w Rumunii należy koniecznie odwiedzić leżącą w sercu Siedmiogrodu Sigiszoarę – miasteczko, które szczyci się wspaniale zachowaną średniowieczną starówką. Sigiszora położona jest na wzgórzu i składa się z dwóch części: Miasta Dolnego i Miasta Górnego nad którym góruje wysoka średniowieczna wieża robiąca wrażenie jakby była przeniesiona z opowieści fantasy.

Wszystkich zainteresowanych atrakcjami Rumunii zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się 5 grudnia 2013 r. o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE