Informacje

Aby ferie były bezpieczne

Jak bezpiecznie spędzić ferie? Jak unikać zagrożeń związanych z wypoczynkiem? Na te i wiele innych pytań odpowiadają policjanci w trakcie spotkań z uczniami, którzy w najbliższy poniedziałek rozpoczną ferie zimowe. Dla dzieci i młodzieży będzie to czas beztroski, dla policjantów pracowity okres, w którym najważniejszym zadaniem stanie się zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym.

Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Już od kilku dni, policjanci odwiedzają szkoły i spotykają się z uczniami, aby porozmawiać o ich bezpieczeństwie w czasie ferii. Funkcjonariusze wskazują zagrożenia z jakimi dzieci mogą się spotkać w trakcie odpoczynku oraz możliwości ich unikania. Przestrzegają również przed skutkami lekkomyślnych i niebezpiecznych zachowań podczas zabaw.

Chociaż ferie rozpoczynają się w poniedziałek, to już w najbliższy piątek część uczniów wyjedzie w podróż do miejsc wypoczynku. Bezpieczeństwa na drogach strzec będą policjanci ruchu drogowego. Funkcjonariusze sprawdzać będą stan techniczny autobusów używanych do przewozu dzieci. Skontrolują stan trzeźwości kierujących pojazdami, a także uprawnienia i kwalifikacje zawodowe kierowców wykonujących przewozy autokarowe.

Przypominamy, że na życzenie rodziców, czy opiekunów, policjanci ruchu drogowego mogą skontrolować autobus przed wyjazdem w podróż. W ten sposób możemy upewnić się, że przewoźnik stworzył warunki bezpiecznego podróżowania. Osoby zainteresowane taką kontrolą prosimy o kontakt z Wydziałem Ruchu Drogowego komendy w Jaśle tel. 13 44 38 350 (w godz. 8-15). Aby uniknąć zbędnego czekania prosimy z wyprzedzeniem umawiać się na kontrolę autokaru, podając dokładną godzinę i miejsce jego odjazdu.

Wraz z rozpoczęciem ferii, policjanci będą patrolować miejsca spotkań dzieci i młodzieży, odwiedzą również miejsca zorganizowanego wypoczynku. Tam będą spotykać się z ich uczestnikami oraz opiekunami. Ale nie wszystkie dzieci wyjadą na wypoczynek. Spora ich cześć będzie spędzała wolny czas w miejscu zamieszkania. Warto więc przed feriami przypomnieć swoim pociechom podstawowe zasady bezpieczeństwa i porozmawiać o zagrożeniach, jakie mogą napotkać.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE