Kultura | rozrywka | edukacja

„Kolędując, rozwijamy swoje umiejętności językowe”

W miniony czwartek (16.01) po raz kolejny zabrzmiały w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach piękne dźwięki kolęd, wykonywane w różnych językach obcych, w ramach już XI edycji Międzygimnazjalnego Konkursu „Kolęda Obcojęzyczna”.

Fot. © LO w Kołaczycach

Konkurs ten ma na celu zwiększenie znajomości języków obcych oraz poznanie kultury i zwyczajów bożonarodzeniowych innych krajów. O tym, że cieszy się on bardzo dużym zainteresowaniem świadczy fakt, że w tym roku do rywalizacji konkursowej stanęło aż 11 zespołów reprezentujących następujące szkoły: Gimnazjum im. Królowej Jadwigi z Brzostku, Gimnazja z: Bieździedzy, Brzysk, Januszkowic, Krempnej, Lipnicy Dolnej, Sieklówki, Siedlisk-Bogusz, Sowiny, Szebni oraz Gimnazjum nr. 1 w Jaśle.

Każda występująca grupa wykonywała 2 kolędy w wybranych przez siebie językach obcych. W repertuarze tegorocznej edycji dominowały kolędy wykonywane w język angielskim i język niemieckim, ale można było posłuchać również wykonań w języku francuskim, słowackim, czy tak rzadko dziś już słyszanym regionalnym języku łemkowskim. Niektórym aranżacjom muzycznym towarzyszyły nie tylko pięknie dobrane stroje, lecz także przygotowane specjalnie na tę okazję choreografie taneczne. Jury konkursowe przy ocenie brało pod uwagę: wykonanie wokalne, znajomość języka obcego oraz pomysłowość i oryginalność, czyli ogólne wrażenie artystyczne zespołu. Poziom był naprawdę bardzo wysoki, a rywalizacja wyrównana. Trudno było wybrać najlepszych spośród najlepszych. Zresztą było o co walczyć. Wspaniałe nagrody w postaci: nowoczesnego sprzętu RTV oraz wartościowych książkowych pomocy do nauki języków obcych ufundowali: Burmistrz Kołaczyc Małgorzata Salacha oraz Burmistrz Brzostka Leszek Bieniek. Cały konkurs przebiegał w bardzo przyjemnej atmosferze.

W przerwie, kiedy obradowało jury był czas na wzajemną wymianę wrażeń, lepsze poznanie się i słodki poczęstunek. Konkurs został także uświetniony karnawałowym pokazem tanecznym pary ze Studia Tańca „Podkarpacie” Bożeny i Adama Berkowiczów z Jasła.

Wyniki konkursowe kształtowały się następująco:
I miejsce – Gimnazjum z Szebni
II miejsce – Gimnazjum z Siedlisk-Bogusz,
III miejsce- Gimnazjum im. Królowej Jadwigi z Brzostka
Specjalne wyróżnienie otrzymał zespół reprezentujący Gimnazjum w Krempnej, za piękne kultywowanie tradycji regionu i oryginalne wykonanie kolęd w języku łemkowskim.

Konkurs odbywa się pod patronatem Starosty Jasielskiego, a swoją obecnością zaszczycili go zastępca Burmistrza Brzostka Piotr Szczepkowicz oraz przedstawiciele władz samorządowych Gminy Kołaczyce. Dziękując sponsorom za ufundowanie nagród dla laureatów, a wszystkim uczestnikom za udział i fantastyczną zabawę, mamy nadzieję, że spotkamy się również za rok.

(LO w Kołaczycach)

SŁOWA KLUCZOWE