Kultura | rozrywka | edukacja

Koncert galowy „Na nutę kantyczek”

„W żłobie leży”, kolęda w wykonaniu Dominika Krajewskiego ze Szkoły Podstawowej w Brzyskach rozpoczęła koncert finałowy XIX Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek”. Uroczysta gala z udziałem laureatów tegorocznego przeglądu odbyła się 11 stycznia w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury.

Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY

Na to wyjątkowe spotkanie z kolędą, oprócz młodych artystów przybyli także ich rodzice, dziadkowie, opiekunowie i nauczyciele.

Konkurs, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem i trafia do coraz większej liczby odbiorców spełnia niezwykle ważną rolę w podtrzymywaniu i dokumentowaniu polskiej tradycji kolędowania. To jedyny na taką skalę konkurs w województwie podkarpackim, a jego celem jest ożywienie tradycji rodzinnego kolędowania, śpiewu zespołowego, poznawanie znanych i przypominanie zapomnianych polskich kolęd i pastorałek oraz prezentacja efektów pracy młodych wykonawców i ich nauczycieli. – Ten konkurs jest dla nas ważny z kilku powodów: przede wszystkim cieszy nas fakt, że co roku przybywa młodych ludzi kultywujących piękną tradycję śpiewania kolęd, bez których nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia. Cieszymy się bardzo, że młodzi ludzie szukają wciąż nowych kolęd, że sięgają po te stare, zapomniane, śpiewają te tradycyjne, najpiękniejsze kolędy polskie. Cieszy nas również fakt, że tych kolęd jest tak wiele i są tak różnorodne: od kolęd podniosłych, przez kołysanki, pieśni bożonarodzeniowe. Dzisiaj nie powtórzy się żadna kolęda – powiedziała witając gości Helena Gołębiowska, wicedyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Po półtoragodzinnym koncercie zwycięzcy odebrali nagrody i wyróżnienia ufundowane przez sponsora, Mecenasa Kultury 2013 – sieć sklepów MPM, którego reprezentował współwłaściciel firmy Mirosław Prucnal.

Okolicznościowe dyplomy wręczał Leszek Znamirowski, wiceburmistrz Jasła. – Chciałem wszystkim Państwu podziękować, szczególnie dzieciom, młodzieży, nauczycielom i rodzicom. Bo gdyby nie ta wspaniała atmosfera w domu, atmosfera śpiewania kolęd, nie byłoby tego dziewiętnastego już, wspaniałego koncertu. Gratuluję wszystkim, szczególnie poziomu, który jest coraz bardziej wyważony i coraz bardziej zmierza ku doskonałości – powiedział wiceburmistrz.

Laureatom gratulowali także ks. dziekan Zbigniew Irzyk oraz Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury. – Chciałem serdecznie podziękować wszystkim wspaniałym wykonawcom i zaprosić ich za rok. Dziękuję także rodzicom, nauczycielom i opiekunom za przygotowanie młodych artystów – dodał Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Na zakończenie wszyscy zaśpiewali kolędę „Dzisiaj Betlejem”.

***

Nagrody i wyróżnienia

Szkoły Podstawowe

Soliści:
Klasa od I do III
1 nagroda- Dominik Sęk
2 nagroda ex aequo – Kinga Tawrell i Dominik Krajewski
3 nagroda ex aequo – Natalia Domaradzka i Marysia Pająk
Wyróżnienie – Nicola Dubis

Klasa IV-VI
1 nagroda- Aleksandra Małek
2 nagroda ex aequo – Paulina Pawluś, Katarzyna Preisner
3 nagroda – Julia Jakóbiec
Wyróżnienie – Aleksandra Szala

Zespoły:
1 nagroda- duet Oskar Reczek, Maciej Marciniec – Jasielski Dom Kultury
2 nagroda- Zespół FERMATKI- Zespół Szkół Publicznych w Skołyszynie
3 nagroda ex aequo: Zespół Tańca Ludowego Rzeszowianka, Zespół wokalny Szkoła Podstawowa w Szebniach
Wyróżnienia – Zespół wokalny Szkoła Podstawowa w Warzycach, duet Hanna Pętlak, Aleksandra Stryszak- Zespół Szkół Publicznych w Umieszczu

Gimnazja

Soliści:
1 nagroda – Oliwia Hap
2 nagroda ex aequo: Aleksandra Stawarz, Karolina Juszczyk
3 nagroda ex aequo Klaudia Łopatkiewicz, Ewelina Krawczyk
Wyróżnienia – Daria Reczek, Julia Kawa

Zespoły:
1 nagrody nie przyznano
2 nagroda – Zespół CON BRIO – Zespół Szkół nr 2 w Przysietnicy
3 Nagroda- Zespół Regionalny „Sądeczoki”, Zespół wokalny- Gimnazjum w Szebniach
Wyróżnienie – zespół Tarnina – Gminny Ośrodek Kultury w Tarnowcu

Szkoły średnie

Soliści:
1 nagroda – Kamila Macieik
2 nagroda – Kamila Mokrzycka, Klaudia Dereniowska
3 nagroda- Beata Rzeźnik

Zespoły:
1 nagroda – Zespół wokalno- instrumentalny – Zespół Szkół nr 4 w Jaśle
2 nagroda ex aequo – Zespół Javanica- Spółdzielczy Dom Kultury Stalowa Wola, Chór SOLI DEO – Liceum Ogólnokształcące w Jaśle

Przedszkola

Nagrody:
Anastazja Stanio – CSW Rzeszów, duet Michalina Niemiec i Maja Ceduła – Przedszkole Miejskie nr 3 w Jaśle, Kacper Nowicki z zespołem – Przedszkole Miejskie nr 3 w Jaśle, Bajkowe nutki – Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle, Wiktor Szafarz z zespołem Słoneczka – Przedszkole Miejskie nr 6 w Jaśle, Zofia Preisner – Przedszkole Miejskie nr 10 w Jaśle.

Wyróżnienia I stopnia:
Zespół „Półnutki” – Przedszkole Miejskie nr 10 w Jaśle, Amelia Żygłowicz- Szkoła Podstawowa nr 7 w Jaśle, Amelia Konopka – Przedszkole Miejskie nr 6 w Jaśle, Zespół „Motyle” – Przedszkole Miejskie nr 3 w Jaśle.

Wyróżnienia II stopnia:
Igor Kopeć – Przedszkole Miejskie nr 11 w Jaśle, Gabriela Syzdek – Przedszkole Miejskie nr 11 w Jaśle, Zespół „Żabki”- Przedszkole Miejskie nr 10 w Jaśle, Zespół „Smerfy”- Przedszkole Miejskie nr 6 w Jaśle, Sandra Ryba – Przedszkole Miejskie nr 10 w Jaśle, Zespół „Motylki” – Przedszkole Miejskie nr 2 oraz Aleksandra Haduch – Przedszkole Miejskie nr 10 w Jaśle.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE