Kultura | rozrywka | edukacja

Kulturalnie – niebanalnie

Niekonwencjonalne happeningi i performance, inspirujące spotkania, nowatorskie konkursy i warsztaty, niezapomniane koncerty i wiele innych ciekawych aktywności – tak bogatą ofertę mogła zaproponować Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle mieszkańcom Jasła i regionu dzięki realizacji projektów edukacyjnych i kulturalnych dofinansowanych z funduszy zewnętrznych.

Fot. © archiwum Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle

W trakcie trwającego od wiosny do jesieni projektu „Wariacje literackie”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na dzieci, młodzież i dorosłych czekało wiele innowacyjnych wydarzeń. W bibliotece gościli m.in. Ryszard Krynicki, Dariusz Bugalski, Dariusz Pado, zaśpiewał DPD. Odbyły się konkursy na demotywator literacki, audiobook, booktalking oraz turniej jednego wiersza, dzieci i młodzież wzięły udział w grach ulicznych, pikniku, a także licznych warsztatach, w trakcie których m.in. tworzyły komiksy i „gotowały” z bohaterami książek A. Lindgren.

Latem, dzięki realizacji projektu „YOUTH STORY” dofinansowanego z programu Komisji Europejskiej „Młodzież w działaniu”, młodzi ludzie z działającej w bibliotece grupy MAKAMZA spotkali się z rówieśnikami ze Słowacji. Efektem ich tygodniowej współpracy był spektakl o polskich i słowackich legendach zaprezentowany w trakcie Żakinady podczas Dni Jasła.

Fot. © archiwum Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle

Jesienią już po raz ósmy odbył się Festiwal Poezji i Prozy, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gośćmi tego święta literatury i inspirowanej nią sztuki byli m.in. Andrzej Franaszek, autor znanej biografii Miłosza, nominowana do Paszportu Polityki Zośka Papużanka, „ojciec” poezji cybernetycznej Roman Bromboszcz. Dzieci tworzyły filmy animowane z Anielą Lubieniecką, młodzież pod okiem Michała Zabłockiego pisała wiersze na czacie. Zaśpiewała Ania Broda, dialog trzech sztuk zaprezentowali poeci i DJe z grupy Crossover, w niezwykłym koncercie wystąpił Czesław Mozil.

Także jesienią mieszkańcy regionu mieli okazję do bliskiego spotkania z językiem ojczystym w trakcie projektu „POLSKI! PO-WIEDZ TO!” dofinansowanego ze Środków Narodowego Centrum Kultury. Obok licznych warsztatów, spotkań z poetami, polonistami i językoznawcami, quizów i zabaw językowych, dzieci, młodzież i dorośli podczas II regionalnego dyktanda pokazali, że „Jasielszczyzna zna polszczyznę”.

Projektowy rok zakończył poruszający spektakl „Podaj mi rękę” – finał projektu „Generacje – Kreacje. Współpraca międzypokoleniowa”, w który zaangażowała się jasielska biblioteka, wychowankowie Domu Dziecka w Wolicy, seniorzy z jasielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz instruktorzy JDK.

Realizowane projekty pozwoliły także na wzbogacenie zbiorów oraz ułatwienie jaślanom dostępu do literatury i zasobów cyfrowych. Dzięki Programowi Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek” możliwe było wzbogacenie księgozbioru, program Fundacji Orange „Orange dla bibliotek” zapewnił dostęp do internetu w Bibliotece Głównej oraz filiach, natomiast od listopada 2013 r. dzięki projektowi „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących”, MBP w Jaśle ma możliwość udostępniania czytelnikom odtwarzacza Czytak Plus, ułatwiającego osobom niewidomym i słabowidzącym dostęp do książek mówionych. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE