Kultura | rozrywka | edukacja

Kwiaty w Galerii JDK

„Staję przed białym płótnem jak przed bramą tajemniczego ogrodu i nie mogę się doczekać tego, co zobaczę. Rozlewam farbę i obserwuję, co ukaże się moim oczom”.

Fot. © Jasielski Dom Kultury

Tak właśnie powstają prace młodej artystki, jaślanki Magdaleny Florczyk. Płótna, które przedstawiają kwiaty można zobaczyć w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Uroczysty wernisaż odbył się 9 stycznia br. Rozpoczął go występ Karoliny Juszczyk, tegorocznej laureatki Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek”.

Flora to rzymska bogini kwiatów. W tym wypadku mamy do czynienia z panią Magdaleną Florczyk. Jest tu pewna paralela, a corpus delicti mamy dookoła – powiedział Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury, otwierając wystawę.

Na ekspozycję składa się blisko 30 prac. To efekt rocznych poszukiwań, ale przede wszystkim zabawy z formą, kolorem, kompozycją. – Kwiaty to cała gama kolorów. Cokolwiek przyszło mi do głowy, mogłam to odzwierciedlić przedstawiając kwiaty. Są tu fiolety, błękity, ale przede wszystkim czerwień w różnych formach: mocnych i zgaszonych, i ta krwista. To także poszukiwanie innego spojrzenia na kwiaty niż takie plastyczne przedstawienie bukietów w wazonie, czy ich realistyczne odzwierciedlenie – mówi nam malarka.

Jak podkreśla, inspiracją do tworzenia jest jej bezpośredni kontakt z naturą, spacery, fotografie w plenerze. – Staram się czerpać ze wzorów realnych, przetwarzam, to co widzę, choć to nie są realistyczne obrazy – dodaje.

Prace z cyklu „Kwiaty” to wyraz wewnętrznego buntu artystki, krzyk sprzeciwu na szarość, nijakość, bezbarwność tego, co ją otacza. Na wystawie, która potrwa do końca stycznia znajduje się tylko część tej twórczości. Resztę można obejrzeć na stronie internetowej malarki www.magdaflorczyk.pl.

***
Magdalena Florczyk, urodziła się 26 sierpnia 1982 roku w Jaśle. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tworzy głównie w technice malarstwa olejnego.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE