Kultura | rozrywka | edukacja

Odbierz swój kod PIN z PBW w Jaśle i czytaj książki online

Wystarczy jedno kliknięcie i czytamy wybraną książkę! Kto o tym nie marzy? Czytasz gdzie chcesz i jak chcesz, w dowolnym czasie, w dowolnym miejscu! Nowy projekt – Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie otwiera nam takie możliwości!

(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

Ibuk Libra to pierwsza i największa w Polsce czytelnia on-line podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim, publikowanych przez najważniejsze polskie wydawnictwa naukowe, m.in.: Wydawnictwo Naukowe PWN, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne i inne. Z książek w wersji elektronicznej od stycznia br. mogą korzystać wszyscy Czytelnicy Biblioteki. Jest to możliwe dzięki temu, że cztery biblioteki pedagogiczne województwa podkarpackiego zawiązały konsorcjum. Subskrypcja wykupiona przez biblioteki pedagogiczne województwa podkarpackiego umożliwia dostęp do 370 publikacji IBUK Libra – pierwszej w Polsce Czytelni Internetowej, pozwalającej na pracę z książką 24 godziny na dobę.

E-publikacje będzie można czytać zarówno korzystając z komputerów biblioteki, jak i w domu. Twórcy IBUK-a nie zapomnieli również o użytkownikach smartfonów, którzy dzięki specjalnej aplikacji mogą korzystać z bazy wszędzie i o każdej porze. Platforma mimo wielu praktycznych funkcji jest bardzo prosta w obsłudze. – informuje Grażyna Jędryczka, kierownik Filii PBW w Jaśle.

Co więcej, IBUK Libra umożliwia nie tylko czytanie, ale także pracę z książką, a więc: sporządzanie notatek, dodawanie zakładek, przeszukiwanie tekstu pod kątem żądanej frazy, tagowanie fragmentów itp. Aplikacja umożliwia również logowanie się kontem na portalach Facebook oraz Google, a także pozwala na udostępnianie notatek i fragmentów innym użytkownikom tych serwisów. 

Podstawowe pytanie! Czy każdy w łatwy sposób znajdzie książkę dla siebie? Oczywiście, że tak! Każdy kto tylko otrzyma kod i zechce zarejestrować się będzie mógł korzystać z jej zbiorów. W czytelni internetowej IBUK Libra podobnie, jak w znanych wszystkim bibliotekach stacjonarnych znajdziemy działy tematyczne, dzięki którym łatwiej będzie nam odnaleźć poszukiwaną lekturę.

Każda z placówek, które zawarły porozumienie, dokonała wyboru książek, ale czytelnicy będą mogli korzystać ze wszystkich pozycji, wskazanych przez te cztery biblioteki. Wśród udostępnionych elektronicznie publikacji znalazły się m. in. książki z dziedziny nauk społecznych (pedagogiki, psychologii, socjologii, komunikacji społecznej), medycyny, prawa, nauk ekonomicznych, informatyki oraz wybrane podręczniki akademickie, czasopisma naukowe.

Podjęliśmy decyzję o przystąpieniu do porozumienia, ponieważ chcemy sięgać po nowoczesne środki przekazu i nadążać za potrzebami czytelników oraz docierać do czytelnika także w inny niż tradycyjny sposób – powiedziała Małgorzata Szybiak, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie.

Co należy zrobić aby móc z niej skorzystać? Przede wszystkim trzeba posiadać dostęp do Internetu i udać się do Biblioteki w Jaśle (Plac Żwirki i Wigury 9) po specjalny kod aktywacyjny. Jest on wydawany każdemu czytelnikowi biblioteki po okazaniu karty czytelnika. Po rejestracji w portalu www.libra.ibuk.pl i wprowadzeniu otrzymanego kodu czytelnik uzyskuje możliwość czytania zgromadzonych książek 24 godziny na dobę w domowym komputerze osobistym.

(PBW Filia w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE