Kultura | rozrywka | edukacja

Po górach, po chmurach

Jasełkami „Po górach, po chmurach” rozpoczęły się ferie z Jasielskim Domem Kultury. W poniedziałkowe popołudnie (20 stycznia) młodzi wykonawcy „Sceny Słowa”, zespół wokalny Fermata i soliści JDK przybliżyli dzieje powstania świata oraz narodziny Pana Jezusa.

Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY

W tym widowisku słowno – muzycznym nie mogło zabraknąć wędrujących od domu do domu kolędników, którzy stali się narratorami i uczestnikami religijnych oraz historycznych wydarzeń. Jasełka rozpoczęła rozmowa Adama z Bogiem, który poprosił Stwórcę o towarzyszkę życia. W ten sposób z żebra Adama powstała Ewa. Pierwsi rodzice na skutek podszeptów szatana, popełniają pierwszy grzech, przez co zostają wygnani z raju i stają się śmiertelnikami. Później, aby odkupić grzech pierwszych rodziców, zostaje zapowiedziane przyjście Zbawiciela. Do dzieciątka Jezusa udali się z pokłonem kolędnicy, Trzej Królowie oraz pastuszkowie. W dotarciu do celu usiłowały im przeszkodzić diabły.

Widowisko przeplatane było kolędami i pastorałkami, które podkreślały świąteczny charakter wydarzenia. Wesołe przekomarzania kolędników z pastuszkami oraz aniołami i Adamem, a także szybko tocząca się akcja przypadła do gustu publiczności, która gromkim brawami nagrodziła młodych wykonawców.

Młodzież przygotowały Helena Gołębiowska i Ewa Grzebień, scenografię Anna Brożyna, oświetlenie i nagłośnienie Dariusz Myśliwiec i Sławomir Gołębiowski.

(JDK)

Back to top button