Kultura | rozrywka | edukacja

Podsumowanie roku 2013 w bibliotekach publicznych gminy Jasło

Pierwsze dni stycznia to idealny moment na podsumowanie całego roku działalności bibliotek gminy Jasło oraz weryfikację aktywności bibliotekarzy i dokumentalisty Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej.

© archiwum GBP w Jaśle z/s w Szebniach

Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach i jej Filie w Osobnicy, Trzcinicy i Warzycach przez cały miniony rok tętniły gwarem dzieci, młodzieży oraz starszych czytelników. W tym czasie odbyło się kilkanaście multimedialnych lekcji historycznych, zrealizowano 11 zadań projektowych, 28 wystaw, 4 konkursy literackie, wydano 4 publikacje oraz zorganizowano 26 spotkań autorskich i wydarzeń artystycznych w których wzięło udział 5306 mieszkańców gminy.

Rok ten pokazał, że w bibliotekach dzieje się naprawdę dużo, nie zabrakło też okazji do spotkań: dużych wydarzeń literackich i małych spotkań warsztatowych z poezją i malarstwem.

O tym, że książka jest dobra na każdą pogodę udowodnili mieszkańcy naszej gminy, którzy przeczytali 36 527 książek, 5077 czasopism, a z pracowni internetowej w 2013 roku skorzystało 7947 osób. Natomiast ze zbiorów Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej skorzystało 1277 osób.

Czytelnictwo dzieci w naszej gminie ma się całkiem dobrze a statystyki wypożyczeń stale rosną o czym świadczy 11 319 książek przeczytanych przez najmłodszych czytelników. Nie bez znaczenia jest również fakt, że biblioteka opracowała specjalny autorski program promocji czytelnictwa w naszej gminie dla dzieci i młodzieży. Tegoroczny plan zadań obejmował tematy: „Święto Flagi”, „Skąd się bierze chleb”, „Nasi wspaniali sąsiedzi”, „Zachować w pamięci- historię mojej rodziny”, „Idzie wiosna słonko świeci”, „Noc w indiańskiej wiosce- noc bibliotek”, „Idzie… idzie jesień”, „Mikołajki z Mikołajkiem”, „Pokaż co masz na strychu”, „Dzień Dziecka z Urwisem”, „Młodzież gotuje!”, „Milion przygód z książką”, „W królestwie czekolady”, „Gmina Jasło czyta dzieciom”, „W Pomysłowie”, „Link do przyszłości”, „Jak to z książką bywa” oraz „Dobre maniery drogą do kariery”.

W ramach edukacji cyfrowej osób 50+ „Nie bój się myszy” przeszkolono ponad 100 dorosłych mieszkańców gminy w obsłudze komputera, drukarki, aparatu fotograficznego i faksu. Warsztaty z edukacji finansowej dla osób 50+ w ramach projektu Fundacji Wspomagania Wsi „Prosto i przystępnie o domowych finansach w bibliotece” zgromadziły ponad 70 mieszkańców gminy.

Gościliśmy w naszych bibliotekach pisarzy i poetów: Daniela Korczykowskiego, Karolinę Korczykowską, Paulinę Pawluś, Zofię Macek, Marię Tomasik, Rozalię Kolanko, Halinę Urban, Jana Wróbla, Monikę Kocik, Marię Gubałę, Barbarę Rodak, Krystynę Pilch, muzyków zespołu Expressly Indistinct: Romana Jarzmika oraz Damiana Pisa, Teatr Urwis z Krakowa, rękodzielników – Barbarę Filar, Danutę Głowaty, Czesławę Klocek, Dorotę Slezak, scenografa – Katarzynę Krawiec, malarza – Jana Kukułkę oraz specjalistę od spraw kulinarnych – Krystynę Stasik.

Z zestawień liczbowych wynika, że czytelnicy miesięcznie wypożyczają 3043 książek, z tendencją rosnącą w miesiącach jesienno – zimowych i wiosennych. Wnioski nasuwają się same. I o to chodziło! Jesteśmy na dobrej drodze – choć wiele jeszcze do zrobienia. Nasze pomysły sukcesywnie wprowadzamy w życie. Zachęcamy dzieci do czytania książek i doceniamy najaktywniejszych motywując do dalszego korzystania z naszego księgozbioru.

Kroczymy do przodu niezwykle dynamicznie, dzięki naszym – Czytelnikom i organizacjom społecznym współpracującymi z nami, dlatego dziękujemy, że jesteście z nami i nam pomagacie. Dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szebniach za niezapomniany Dzień Dziecka, Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich w Niepli, Szebniach, Osobnicy i Warzycach, Stowarzyszeniu Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy za pomoc w organizacji zimowego i letniego wypoczynku dzieci i młodzieży oraz spotkań autorskich, wolontariuszom za całoroczną pomoc szczególnie Gabrysi, Mateuszowi, Zuzi, Łukaszowi, Kasi i Pauli.

Zapraszamy mieszkańców naszej gminy na kolejny rok pełen nowinek, wydarzeń, spotkań, informacji ze świata bibliotecznego, nowych zaplanowanych wydawnictw, konkursów i innych atrakcyjnych niespodzianek! Informacje dostępne na naszych stronach www.gbpszebnie.pl, http://szebnie.archiwa.org. Zapraszamy również do współpracy z Zespołem Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej Fundacji Ośrodka KARTA, którego zadaniem jest ochrona dziedzictwa kulturowego naszej gminy.

(GBP w Jaśle z/s w Szebniach)

SŁOWA KLUCZOWE