Kultura | rozrywka | edukacja

„Razem tworzymy lepszy Internet” (zapowiedź)

11 lutego 2014 r. już po raz 10 obchodzimy w Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu. Jak co roku, tego dnia Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na warsztaty i spotkania edukacyjne, dzięki którym dowiesz się jak bezpiecznie i ciekawie korzystać z możliwości Internetu.

(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

Zaczynamy już o 8.00 grupowymi warsztatami internetowymi „Poznaj, korzystaj, twórz!” dla osób dorosłych i seniorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z Internetem. Podczas warsztatów Latarnicy Polski Cyfrowej pokażą jak w prosty i bezpieczny sposób korzystać z Internetu. Uczestnicy poznają ogólne wyszukiwarki internetowe, dowiedzą się gdzie sprawdzić np. prognozę pogody, rozkłady jazdy komunikacji miejskiej czy aktualne wiadomości ze świata i regionu. Będzie też okazja do wirtualnego spaceru po jasielskich ulicach dzięki aplikacji Google Maps i odwiedzenia Wirtualnych Muzeów Podkarpacia.

O 10.00 przyjrzymy się zasadom bezpiecznego korzystania z Sieci i radzenia sobie z wirtualnymi zagrożeniami podczas spotkania „Lekcja bezpieczeństwa” dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Młodzi ludzie poznają historie swoich rówieśników – Tomek, Wika i Kama opowiedzą o tym jak korzystać z portali i serwisów społecznościowych, których informacji o sobie nie powinno się udostępniać on-line, czym jest cyberprzemoc i co robić w sytuacji, gdy jesteśmy np. prześladowani w Internecie.

W godzinach 13.00-14.00 zapraszamy na indywidualne warsztaty wyszukiwania informacji „Z Internetem łatwiej!” w ramach, których pokażemy uczestnikom jak sprawnie poruszać się w Internecie, wyszukiwać informacje, obsługiwać katalogi biblioteczne czy być na bieżąco z interesującymi wydarzeniami. Będzie okazja do poznania m.in.: serwisów informacyjnych, bibliotek cyfrowych czy stron poświęconych regionowi jasielskiemu.

O 15.30 w Klubie Sieciaka czekamy na najmłodszych Internautów. Podczas spotkania „oTWÓRZ Internet” dzieci w wieku 6-12 lat dowiedzą się jak bezpiecznie wyszukiwać informacje, uczyć się i tworzyć on-line. W programie m.in.: gry edukacyjne, internetowe słowniki czy aplikacje do rysowania on-line. Mali Internauci będą mieli również okazję sprawdzić swoje umiejętności wyszukiwania informacji w Sieci w konkursie Sztuka szukania.

Dla wszystkich czytelników którzy odwiedza tego dnia Bibliotekę Główną oraz filie czekają materiały informacyjne dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu, m.in.: ulotki „Stop cyberprzemocy”, „Lekcja bezpieczeństwa w sieci”, broszura „Zostań znajomym swojego dziecka. Mamo! Tato! Jestem w necie!”.

Informacje i zapisy:

Agata Warywoda
nowemedia@mbp.jaslo.pl
tel. 13 446 26 02, wew. 36

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE