Kultura | rozrywka | edukacja

W orbicie narracji Alice Munro (zapowiedź)

W DKK „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odbędzie się dyskusja o opowiadaniach tegorocznej noblistki Alice Munro zawartych w tomach „Zbyt wiele szczęścia”, „Uciekinierka” oraz „Miłość dobrej kobiety”.

(Kliknij na plakat, aby powiększyć)
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

Alice Munro swoje historie skupia na kanadyjskiej prowincji, ale uniwersalność jej prozy sprawia, że łatwo odczytujemy stany emocjonalne bohaterów. Leniwa i z pozoru nudna prowincja jawi się w prozie Munro jako tygiel rozmaitych narracji, a zwykły człowiek staje się ich bohaterem. Munro o kondycji człowieka wie dużo. Opowiada wolno, czasem flegmatycznie jakby świadomie dając czas czytelnikowi na zaprzyjaźnienie się z bohaterami poprzez drobiazgowe opisy, dialogi i monologi wewnętrzne. Czasem jej historie wprawia w ruch z pozoru mało znaczące zdarzenie jak w opowiadaniu „Szansa”, kiedy to incydent w pociągu zmienia życie Juliette, głównej bohaterki.

Spotkanie odbędzie się 25 lutego (wtorek) 2014, o godz. 16.00, ul. Kołłątaja 1.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE