Kultura | rozrywka | edukacja

Finał IX Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów

Gabriela Gracja Stanisz z Państwowej Szkoły Muzycznej ZPSM w Krakowie zdobyła nagrodę Grand Prix IX Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz.

Gabriela Stanisz. Fot. © JDK
Gabriela Stanisz. Fot. © JDK

Konkurs, którego organizatorem był Jasielski Dom Kultury oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle odbył się w dniach 26 – 28 marca br., w ramach XXII Jasielskich Spotkań z Muzyką. – To jeden z niewielu konkursów, w którym mogą uczestniczyć młodzi muzycy o różnych specjalnościach. Głównym pomysłodawcą konkursu była znakomita śpiewaczka Stefania Woytowicz, która z wielkim oddaniem angażowała się w pracę jury konkursowego, tworzyła bardzo przyjazną i pełną ciepła atmosferę. Mam nadzieję, że odczuli to Państwo podczas tegorocznego konkursu – powiedział witając gości Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Do IX edycji OKMI przystąpiło łącznie 112 uczestników od 7 do 20 roku życia, m.in. z Krakowa, Tarnowa, Rzeszowa, Sanoka, Krosna, Tomaszowa Lubelskiego, Poznania, Białegostoku, Bielska-Białej, Katowic, Lublina. Przez trzy dni młodzi muzycy prezentowali swoje umiejętności w trzech kategoriach: instrumentów dętych i akordeonu, fortepianu oraz instrumentów smyczkowych i szarpanych.

Spośród nich jury, któremu przewodniczył prof. Andrzej Godek z Akademii Muzycznej w Krakowie, wyłoniło dziesięcioro najlepszych. Finaliści zaprezentowali się na scenie Jasielskiego Domu Kultury podczas koncertu laureatów, który odbył się 28 marca br. – Ideą konkursu jest zawsze wyłonienie najlepszych, ale każdy uczestnik jest zwycięzcą, bo zwycięża z samym sobą, pokonuje przeciwności, czas, trudności, które stawiają przed nim nowo poznawane utwory. Każdy z was włożył mnóstwo pracy w to, żeby przygotować się do występu i zaprezentować to co, w tej chwili umie. Jedni z was już są wspaniałymi artystami, których nagrodziliśmy, inni muszą jeszcze popracować pod czujną opieką swoich pedagogów. Natomiast wszystkim wam życzę, abyście zdobyli największe muzyczne estrady świata – powiedział podczas koncertu galowego profesor Andrzej Godek.

Koncert rozpoczął młody trębacz Bartłomiej Kiecana z Tomaszowa Lubelskiego. Następnie publiczności zaprezentowali się: Michał Balas (wiolonczela), Maja Kaszyca (fortepian), Justyna Liber (skrzypce), Wiktoria Ross (saksofon), Robert Maciejowski (fortepian), Łukasz Pieniążek (akordeon), Karolina Walesa (flet), Dominika Witkowicz (skrzypce) oraz Gabriela Gracja Stanisz (fortepian). To spośród nich jury wyłoniło finalistkę tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów, którą została Gabriela Gracja Stanisz z PSM I i II st. w Sanoku.

IX Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz odbywał się pod patronatem Burmistrza Miasta Jasła. – Chciałem podziękować wszystkim uczestnikom, ale również ich opiekunom i nauczycielom za tak wspaniałe przygotowanie uczniów do tego konkursu. Chciałem podziękować również szanownemu jury. Wiem, że mieliście Państwo poważny problem, ponieważ poziom konkursu był bardzo wysoki i tylko wasza wiedza merytoryczna i profesjonalizm pozwoliły wyłonić tych najlepszych. Dziękuję także całej ekipie Jasielskiego Domu Kultury, która od strony technicznej wspaniale przygotowała ten konkurs – powiedział Leszek Znamirowski, wiceburmistrz Jasła.

Podziękowania otrzymali także pedagodzy i akompaniatorzy, którzy przygotowali młodych muzyków do udziału w tym konkursie.
­
Obok przesłuchań konkursowych odbyły się także dwa koncerty: jazzowy (26 marca br.) w wykonaniu F.O.U.R.S Collectiv oraz operowy z udziałem solistów: Ewy Majcherczyk i Łukasza Motkowicza (27 marca).

Do pobrania:
Wyniki IX OKMI (.pdf)

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE