Kultura | rozrywka | edukacja

Każde działanie jest wchodzeniem w ogień

21 marca 2014 r. gościem Klubu Inicjatyw Artystycznych WSCHÓD był Robert Król, poeta, jaślanin. Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji.

Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Pierwsza część rozmowy z pochodzącym z Jasła poetą dotyczyła głównie warsztatu poetyckiego. Robert Król opowiedział o udziale w konkursach, które otworzyły mu drogę do środowisk poetyckich, o autocenzurze, która jego zdaniem jest dobra i potrzebna, oraz o rygorze językowym, który sobie narzuca. Język to dla poety pewnego rodzaju bicz, który każe powiedzieć tyle ile trzeba i zapobiegać nudzie. Nie ma czegoś takiego jak natchnienie. To zawsze jest ciężka praca – powiedział

W drugiej części spotkania Robert Król opowiedział o wydanej w marcu 2014 książce poetyckiej „O wchodzeniu w ogień”. Przyznał, że znajdują się w niej najbardziej przemyślane, najbardziej dopracowane i najbardziej osobiste wiersze. Mówi w nich o dzieciństwie, miłości, wspomnieniach, rodzinie, ojczyźnie, podejmuje próbę rozliczenia się z przeszłością i demonami. Są takie myśli, flesze, które za mną chodzą i muszę coś z nimi zrobić, na przykład pisać – powiedział i dodał: Każde działanie, które podejmujemy, jest wchodzeniem w ogień.

Spotkanie prowadził Albert Kociuba, poetycki przerywnik muzyczny zapewnił Mateusz Nocek.

(WSCHÓD, MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE