Kultura | rozrywka | edukacja

Malarstwo Bogdana Kozona w JDK

Kilkadziesiąt prac Bogdana Kozona można oglądać na wystawie „Teraz tu” w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Wernisaż, zorganizowany 6 marca wieczorem, zgromadził liczne grono miłośników sztuki i był znakomitą okazją do bliższego poznania artysty, rozmowy, zapytania o proces twórczy, inspiracje, podzielenia się własnymi wrażeniami.

Fot. © Jasielski Dom Kultury
Fot. © Jasielski Dom Kultury

Kiedyś Wrocław, gdzie zaczynał tworzyć, kończył studia i raptem przenosi się na ten najpiękniejszy kraniec Polski, do niedalekiego Cieklina, gdzie ma swoją pracownię. Jednocześnie współpracuje od lat z grupą PlaJa, która funkcjonuje nie tylko w Jaśle, w Polsce, ale również za granicą: na Słowacji, na Węgrzech – powiedział Janusz Szewczyk, dyr. JDK, przedstawiając malarza publiczności. – Artysta współpracuje od dawna z Jasielskim Domem Kultury i mam nadzieję, że ta współpraca będzie kontynuowana, a najpiękniejsze lata jeszcze przed nami.

Bogdan Kozon urodził się w 1965 roku w Pułtusku. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, robiąc dyplom z malarstwa u prof. Stanisława Kortyki. Miał kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. W Galerii JDK prezentuje swoje obrazy, głównie olejne, ale również akryle i tworzone techniką mieszaną. Prace pochodzą z ostatnich kilku lat, kiedy to wrócił do malarstwa po kilkunastoletniej przerwie, w której pochłaniały go inne sprawy: rodzina, dom, prowadzenie wspólnie z żoną pracowni ceramicznej.

Wystawa nosi nazwę „Teraz tu”, więc w jakiś sposób odnosi się do czasu i do miejsca. Zatrzymałem się w Cieklinie i wygląda na to, że już na stałe. Wcześniej mieszkałem gdzie indziej. Teraz, już prawie 20 lat, jestem tu. To miejsce wywarło spore piętno na mnie. Wrastam w nie, mam swoje ulubione miejsca. Myślę, że moje malowanie w pewien sposób wynika z tych miejsc, które jakoś mnie inspirują. Nie wiem na ile, w jakim stopniu, ale sądzę, że tak jest. Teraz jestem tu i jest wystawa – mówił Bogdan Kozon, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania.

Na początku wernisażu wystąpiły wokalistki JDK: Aleksandra Tocka i Oliwia Hap, wprowadzając wspaniały klimat towarzyskiego spotkania twórców i odbiorców sztuki.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE