Kultura | rozrywka | edukacja

„Od savoir vivre’u do etykiety dyplomacji” (zapowiedź)

Savoir – vivre pochodzi z języka francuskiego i oznacza dosłownie znajomość życia. W praktyce polega to znajomości obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i dobrych manier. Umiejętność zachowania się, stosownie do okoliczności jest więc jednym z wyznaczników kultury osobistej każdego człowieka.

(Kliknij na plakat, aby powiększyć)
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

O protokole i zasadach savoir vivre’u wie wszystko i w bardzo przystępny sposób przekazuje tę wiedzę Maria Bujas – Łukaszewska, aktorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz Studium Pedagogicznego dla Absolwentów Szkół Wyższych w Centrum Pedagogiki i Psychologii Politechniki Krakowskiej. W 2005 roku odbyła praktykę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Departamencie Protokołu Dyplomatycznego.

W latach 1996 – 2000 pełniła funkcję prezesa Krakowskiego Stowarzyszenia Promocji Kultury i Tradycji Galicyjskiej „Felicja Dulski – Klap” , a w latach 1997 – 99 prowadziła własną agencję promocyjno – reklamową. Od 2002 roku jest specjalistą ds. kultury w krakowskim Nordic House oraz pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Widowiska dla Dzieci „Na ziarnku grochu”. Maria Bujas – Łukaszewska jest także współtwórczynią warsztatów Akademii Dobrych Manier, współpracuje z Cracow Union przy realizacji warsztatów savoir vivre’u i etykiety dyplomatycznej dla małego i średniego biznesu. Współpracowała również z wieloma firmami i instytucjami m.in. Concierege Polska, OMNI Training & Consulting, Polska Agencja Przedsiębiorczości, Collegium Civitas czy Polskie Towarzystwo Ekonomiczne. Jej szkolenia to przede wszystkim praktyka poparta szerokim doświadczeniem.

Tajniki savoir vivre’u będą mogli poznać również ci, którzy skorzystają z oferty Jasielskiego Domu Kultury i 14 marca br. o godzinie 17.00 przyjdą na spotkanie z aktorką.

Maria Bujas Łukaszewska jako aktorka znana jest z takich filmów jak: „Jan z drzewa” rola Anny, „Ile waży koń trojański” Kasjerka na dworcu PKS, „Korowód” – kobieta, „Prawo Agaty”- Sąsiadka Jezierskich, „Lekarze” – pacjentka, „Komisarz Alex” – gospodyni Justyny Wójcik „Szpilki na Giewoncie” – starsza pani, „Na Wspólnej” – pani Marylka, „Plebania” woźna/kobieta w parku, „Na dobre i na złe” – gospodyni księdza oraz „Klan”- sędzina sądu rejonowego.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE