Kultura | rozrywka | edukacja

XII Powiatowy Konkurs Teatralny Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych

25 marca 2014 roku w Jasielskim Domu Kultury odbyła się XII edycja Powiatowego Konkursu Teatralnego Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych. Organizatorami Konkursu są Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach i Jasielski Dom Kultury, a Honorowy Patronat sprawują: Podkarpacki Kurator Oświaty, Starosta Jasielski i Burmistrz Kołaczyc.

Fot. © LO w Kołaczycach
Fot. © LO w Kołaczycach

Celem Konkursu jest umożliwienie szkolnym zespołom teatralnym prezentacji swoich dokonań szerszemu gronu odbiorców. Ponadto przyczynia się on do propagowania dydaktycznych i wychowawczych funkcji teatru, rozwijania zainteresowań i teatralnych pasji młodych ludzi.

Konkurs, jak co roku, odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. W zmaganiach konkursowych udział wzięło cztery gimnazja i trzy szkoły ponadgimnazjale. Ze względów losowych w Konkursie, mimo zgłoszenia, nie wzięła udziału grupa teatralna z Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle. Występy zespołów oceniało jury w składzie: przewodniczący – Michał Chołka – aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz Helena Gołębiowska – zastępca Dyrektora Jasielskiego Domu Kultury, Andrzej Papciak, zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji, Agnieszka Kuczała, instruktor MDK w Jaśle.

Po obejrzeniu wszystkich prezentacji jury przyznało następujące miejsca:

w kategorii szkół gimnazjalnych:
I miejsce dla Publicznego Gimnazjum w Bieździedzy, za spektakl teatralny „Demony wojny” w reż. Agata Ochałek-Skałby
II miejsce dla Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle, za spektakl teatralny „Możesz wybrać”, reż. Katarzyna Barzyk
Wyróżnienie dla Publicznego Gimnazjum w Kołaczycach, za spektakl „SHOW”, reż. Dorota Maciejowska-Buda
Wyróżnienie dla Publicznego Gimnazjum w Krempnej za spektakl „Do Amsterdamu”, reż Anna Ornalik

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce – Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach za spektakl „Inna” w reż. Grażyny Żygłowicz
III miejsce – I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle za spektakl „Bal w operze”, reż. Natalia Racławska
Wyróżnienie dla Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle za „Zołzy”.

Przyznano również nagrody za najlepsze kreacje aktorskie dla ucznia Publicznego Gimnazjum w Krempnej i uczennicy Zespołu Szkół Budowlanych.

Nagrody dla uczestników ufundowali: Starostwo Powiatowe w Jaśle i Urząd Miejski w Kołaczycach.

Uroczyste zakończenie Konkursu oraz wręczenie nagród zaszczycili swoją obecnością: Wicestarosta Jasielski Franciszek Miśkowicz, Małgorzata Salacha, Burmistrz Kołaczyc oraz Zbigniew Dranka – Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Jaśle.

(LO w Kołaczycach)

SŁOWA KLUCZOWE