Informacje

XIII Jasielski Konkurs Matematyczny im. Hugona Steinhausa

W miniony piątek (07.03) w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla St. Leszczyńskiego w Jaśle odbyło się podsumowanie XIII Jasielskiego Konkursu Matematycznego im. Hugona Steinhausa.

Fot. © archiwum Organizatora
Fot. © archiwum Organizatora

W podsumowaniu konkursu, oprócz laureatów i wyróżnionych, wzięli udział ich nauczyciele matematyki, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele władz samorządowych Miasta Jasła i Powiatu Jasielskiego. Wśród gości był Krzysztof Brągiel, przedstawiciel firmy Polskie Górnictwo Nafty i Gazu, sponsorującej od lat wyjazdy dla młodych matematyków, będące nagrodą za osiągnięte wyniki. Podkarpackie Kuratorium Oświaty reprezentował Antoni Wydro, zastępca kuratora. Gościem specjalnym był prof. Antoni Pardała, matematyk, pracownik naukowy Politechniki Rzeszowskiej, który w swym wystąpieniu przybliżył działalność tej Uczelni. W trakcie spotkania czterej młodzi matematycy (Paweł Buczyński ze Szkoły Podstawowej Nr 4 i Adam Górka ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Jaśle oraz Krzysztof Maziarz i Andrzej Pisarek z I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie) wygłosili dwa referaty matematyczne pokazując, że matematyka może być przekazywana w sposób atrakcyjny, zrozumiały dla wszystkich. Spotkanie uświetnił występ chóru „Soli Deo” działający przy I LO w Jaśle. Organizatorzy konkursu zaprosili uczniów do udziału w kolejnych edycjach.

Patronem Konkursu jest urodzony (1887 r.) w Jaśle i w naszym mieście uczęszczający do szkół, światowej sławy matematyk. W 1963 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła, a w Jego pogrzebie we Wrocławiu (1972 r.) brała udział liczna delegacja z naszego miasta.

Konkurs przeprowadzany jest na trzech poziomach nauczania: dla uczniów szkół podstawowych (organizuje Gimnazjum Nr 1 w Jaśle; główną organizatorką jest Urszula Zoła), gimnazjalnych (w Zespole Szkół Nr 4 w Jaśle; główna organizatorka – Wioletta Sepioł) oraz ponadgimnazjalnych (w I LO w Jaśle; główny organizator – Kazimierz Poniatowski).

Konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych odbył się w I LO 7 grudnia 2013 r. Komisję Konkursową tworzyli nauczyciele matematyki: Renata Władyka, Lucjan Dranka, Tadeusz Kosiek i Kazimierz Poniatowski (przewodniczący). W zawodach, na tym poziomie konkursu, uczestniczyło 60 uczniów z 15 szkół woj. podkarpackiego.

Łącznie, na trzech poziomach kształcenia, z zadaniami matematycznymi zmagało się prawie 300 uczniów. Oprócz uczniów szkół powiatu jasielskiego biorą w nim udział także uczniowie z wielu szkół województwa podkarpackiego (z Brzozowa, Krosna, Leska, Łańcuta, Rzeszowa, Sanoka), ale także z woj. małopolskiego (z Brzostku). Niektórzy z uczestników mają, zakończony sukcesem, udział w zawodach finałowych Olimpiady Matematycznej dla Gimnazjalistów czy też Olimpiady Matematycznej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jednym ze zwycięzców, z maksymalnym wynikiem punktowym, był uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle Wojciech Dubiel, który zwyciężył w kategorii klas drugich wspólnie z gimnazjalistą z Rzeszowa Radomiłem Baranem.

Głównym celem konkursu jest popularyzowanie matematyki, motywowanie uczniów do zajmowania się tym przedmiotem w szerszym niż wymagania szkolne zakresie, co skutkuje później bardzo dobrymi wynikami na egzaminach kompetencyjnych, na maturze, a także lepszym przygotowaniem do podjęcia studiów związanych z matematyką. Poprzez konkurs upamiętniany jest także Hugo Steinhaus i promowane Miasto Jasło.

Kazimierz Poniatowski

SŁOWA KLUCZOWE