Informacje

Finał konkursu wiedzy i umiejętności policyjnych

Nagrody, puchary i okolicznościowe dyplomy trafiły do rąk finalistów V Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy i Umiejętności Policyjno – Prewencyjnych. W zawodach rywalizowało 7 drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych. Honorowy patronat nad konkursem objął Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Zdzisław Stopczyk.

Fot. © KPP w Jaśle
Fot. © KPP w Jaśle

Współorganizatorami konkursu, którego motto brzmi „W Służbie Społeczeństwu – Bezpieczna Szkoła – Bezpieczna Polska” była Komenda Powiatowa Policji w Jaśle oraz Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach. Jego celem jest m.in. upowszechnianie wiedzy o zagrożeniach, z jakimi młodzi ludzie mogą się spotkać w życiu codziennym, zarówno w swoim środowisku lokalnym, jak i poza nim, rozwijanie postaw umożliwiających unikanie i pokonywanie niebezpieczeństw oraz zapoznanie młodzieży z systemem działania służb i instytucji niosących pomoc w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

W finale, który po raz piąty został zorganizowany na obiektach LO w Kołaczycach, wzięło udział 7 drużyn z 5 szkół ponadgimnazjalnych: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie, Zespołu Szkół w Czudcu, Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie, Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach. Aby dotrzeć do finału trzyosobowe drużyny musiały pokonać swoich konkurentów na etapie szkolnym.

Rywalizacja w finale rozpoczęła się od rozwiązania testu m.in. z wiedzy policyjnej, o społeczeństwie oraz pomocy przedmedycznej. Następnie zawodnicy mieli do pokonania tor przeszkód. W kolejnym etapie sprawdzali swoje umiejętności w strzelaniu z broni pneumatycznej oraz udzielaniu pierwszej pomocy.

W V Wojewódzkim Konkursie Wiedzy i Umiejętności Policyjno – Prewencyjnych zwyciężyła pierwsza drużyna LO w Kołaczycach. Kolejne miejsca na podium zajęła druga ze startujących w finale drużyn LO w Kołaczycach oraz reprezentacja ZSP nr 5 w Krośnie. Najlepszą zawodniczą konkursu została Anita Czarnecka z LO w Nowym Żmigrodzie, najlepszym zawodnikiem Adrian Liszka z LO w Kołaczycach. W konkurencji strzelania z broni pneumatycznej zwyciężył Maciej Pacek z ZSP nr 5 w Krośnie.

Honorowy patronat nad konkursem objął Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji. Nadinspektor Zdzisław Stopczyk ufundował również puchar dla najlepszej drużyny. W imieniu Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji zwycięzcom turnieju puchar wręczył inspektor Andrzej Wędrychowicz Komendant Powiatowy Policji w Jaśle. W uroczystym zakończeniu konkursu i rozdaniu nagród udział wzięli również Franciszek Miśkowicz – Wicestarosta Jasielski, Małgorzata Salacha – Burmistrz Kołaczyc oraz Jerzy Woźniak – Prezes OSP w Kołaczycach.

To już kolejny sukces reprezentantów Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach. W tym roku 9 uczniów z klas o profilu policyjno-strażackim zakwalifikowało się do finałowej trzydziestki ogólnopolskiej „Olimpiady Policyjnej”. W finale 7 z nich wywalczyło indeks na 15 możliwych do zdobycia i po ukończeniu liceum zostaną przyjęci na wybrany kierunek studiów pierwszego stopnia realizowany w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie bez udziału w postępowaniu rekrutacyjnym.

Uczniom i opiekunom gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE