Informacje

Jasło swojemu honorowemu (świętemu) obywatelowi Janowi Pawłowi II

Koncerty, wystawy, wyświetlenie filmu wspomnieniowego. Miasto Jasło i jego mieszkańcy właśnie w taki właśnie chcą upamiętnić kanonizację swojego honorowego obywatela – Jana Pawła II. Ojciec Święty zostanie wyniesiony do rangi świętego już w najbliższą niedzielę (27.04). Na czele oficjalnej delegacji naszego grodu, która pojedzie do Watykanu na kościelne uroczystości, stanie burmistrz Andrzej Czernecki. Podobnie jak przed dwunastoma laty, kiedy papież odbierał dekret o nadaniu mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Jasła.

Postać Jana Pawła II chcą przypomnieć Jaślanom organizatorzy okolicznościowych wystaw. Pierwszą z nich możemy oglądać w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Kołłątaja 1. Ekspozycję „Moje spotkania z Ojcem Świętym” można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach od ósmej do osiemnastej i w soboty o trzy godziny krócej.

Jak podkreślają jej organizatorzy „wystawa ta jest próbą uchwycenia tego, co wniósł pontyfikat Papieża – Polaka w życie Kościoła i naszej Ojczyzny, a przede wszystkim w życie mieszkańców naszego miasta”. Dostępna będzie do końca maja br.

Kolejną przygotowali kolekcjonerzy skupieni wokół Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Jaśle im. doktora Stanisława Kadyi’ego. Do końca czerwca br. będzie udostępniona w Muzeum Regionalnym, potem Banku PEKAO przy ulicy Staszica i Banku Spółdzielczym przy ulicy Stromej.

Okolicznościowy koncert w Jasielskim Domu Kultury. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Okolicznościowy koncert w Jasielskim Domu Kultury.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

W piątkowe przedpołudnie młodzież z jasielskich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz szkolny chór Soli Deo działający przy I Liceum Ogólnokształcącym im. króla Stanisława Leszczyńskiego przygotowali w Jasielskim Domu Kultury koncert zatytułowany „Dzieci i Młodzież” z okazji kanonizacji Jana Pawła II.

Część z tych młodych artystów nie może pamiętać osoby polskiego papieża, ponieważ urodziło się po jego śmierci w 2005 roku.

To świadczy o tym, że miłość do Ojca Świętego we wszystkich pokoleniach jest, trwa i trwać będzie. Chyba to jest najpiękniejsze świadectwo. Ojcu Świętemu zawsze chodziło o to, żeby młodzież go kochała, z nim była i tak jest. Te tłumy, które płakały w 2005 roku po jego śmierci, które zbierały się na wszystkich rynkach, placach dużych miast to był wyraz ogromnej miłości. Chciałem powiedzieć, że miasto Jasło miało to wyjątkowe szczęście, że Ojciec Święty ustanowił świętego Antoniego Padewskiego patronem u Boga naszego miasta. To było wspaniałe wydarzenie historyczne. Przyjął tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła. Pozdrowił nas wszystkich mieszkańców w modlitwie na Anioł Pański w 2003 roku. Pozdrawiał dobrze znane mu miasto Jasło i siostry Wizytki w stulecie ich bycia w Jaśle. To też wspaniałe historycznie wydarzenia. A jak był wielkim człowiekiem to chciałem powiedzieć, że jak podpisywaliśmy umowę partnerską we włoskim mieście Camposampiero – tam, gdzie święty Antoni Padewski nauczał – było wiele znakomitości z tego miasta. Mówiłem o tym, że Jan Paweł II jest Honorowym Obywatelem Miasta Jasła i wtedy cała sala wstała i była owacja na stojąco. To świadczy o tym, jak wielkim człowiekiem był Jan Paweł II. – powiedział burmistrz Andrzej Czernecki.

Gospodarz naszego grodu dodał, że „wszyscy jesteśmy wyjątkowo dumni, że Ojciec Święty jest Honorowym Obywatelem Miasta Jasła, jest jednym z nas”.

Piątkowemu koncertowi towarzyszyła wystawa prac plastycznych „Dzieci i młodzież jasielskich szkół – Ojcu Świętemu” wykonanych przez uczniów z jasielskich szkół podstawowych i gimnazjów oraz wieczorna projekcja filmu „Jan Paweł II Szukałem Was…” w Jasielskim Domu Kultury.

Kulminacja miejskich uroczystości związanych z zakończeniem procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II i wyniesieniem go do rangi świętego nastąpi w niedzielę. W Kościele pw. św. Stanisława BM odbędzie się koncert zatytułowany „Muzyka zadumy i radości”. Usłyszeć będziemy mogli m.in. Psalm 51, Tilge, Höchster, meine Sünden BWV 1083 Johana Sebastiana Bacha oraz Kantata, Jauchzet Gott in Allen Landen BWV 51 w wykonaniu Joanny Radziszewskiej (sopran), Jana Mędrali (kontratenor) oraz Mariana Magiery (trąbka) z towarzyszeniem Zespołu Instrumentów Muzycznych Risonanza. Koncert rozpocznie się tuż po wieczornej mszy świętej, o godzinie 19-stej.

Niedzielne uroczystości w Watykanie, którym przewodniczył będzie papież Franciszek, rozpoczną się o godzinie. Na placu przed Bazyliką św. Piotra będzie również oficjalna pięcioosobowa delegacja miasta Jasła, na czele z burmistrzem Andrzejem Czerneckim.

Pomnik papieski na osiedlu Rafineryjnym. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Pomnik papieski na osiedlu Rafineryjnym. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Jan Paweł II jest od 2000 roku Honorowym Obywatelem Miasta Jasła. Tytuł ten nadała mu Rada Miejska w 22. rocznicę objęcia stolicy Piotrowej (16 października). Ojciec Święty przebywał w naszym mieście tylko raz, jeszcze jako kardynał Karol Wojtyła. Było to 8 marca 1970 roku. Jak wspomina Zdzisław Świstak w swojej publikacji „Jasielska Fara” przyszły papież wygłosił na placu przed Kościołem Farnym okolicznościowe kazanie. Wydarzenie to upamiętnia jeden z dzwonów umieszczonych przy miejscowej parafii. Poświęcił go w 1983 roku ks. biskup Tadeusz Błaszkiewicz.

W życiu duchowym naszego grodu Jan Paweł II zapisał się szczególnie ustanawiając świętego Antoniego z Padwy patronem u Boga miasta Jasła.

To właśnie było jednym z bodźców do późniejszego nadania mu honorowego obywatelstwa, którego symbole przyjął osobiście podczas prywatnej audiencji w dniu 20 listopada 2002 roku. Jasielskiej delegacji przewodniczyli ówczesny burmistrz Andrzej Czernecki i przewodniczący Rady Miejskiej Robert Radwan.

Na stałe w pamięci Jaślan zapadnie data 6 lipca 2003 roku. Na płycie rynku odbywał się wówczas integracyjny „Raj Koncert”. Na ogromnym telebimie setki mieszkańców miasta oglądali „na żywo” modlitwę Anioł Pański, podczas której papież pozdrowił nasze miasto oraz siostry Wizytki, obchodzące wówczas stulecie swojej obecności w Jaśle.

Dziś trwale o postaci Jana Pawła II, od niedzieli świętego Honorowego Obywatela grodu nad Wisłoką, m.in. dwa pomniki – jeden przy Kościele pw. Dobrego Pasterza na osiedlu Sobniów i Kościele pw. Miłosierdzia Bożego na osiedlu Rafineryjnym. Jego imię noszą tu: usytuowana w śródmieściu ulica, Zespół Szkół nr 4 (popularny „Ekonomik”) oraz Centrum Charytatywne – Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy Caritas Diecezji Rzeszowskiej przy ulicy Za Bursą.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE