Kultura | rozrywka | edukacja

Laboratorium kariery – link do przyszłości w MBP Jasło

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera. 10 kwietnia b.r. z uczniami jasielskich szkół spotkała się Agnieszka Łącka – doradca zawodowy Młodzieżowego Centrum Kariery.

Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Dlaczego wybieramy takie a nie inne zawody? Jak poznać swoje predyspozycje zawodowe i świadomie wybrać zawód idealny dla siebie? W pierwszej części spotkania młodzi ludzie przyjrzeli się bliżej rynkowi pracy oraz własnym predyspozycjom zawodowym. Dzięki ćwiczeniu „Mógłbym być…” uczestnicy poznali zawody przyszłości, nauczyli się również kojarzyć swoje cechy i umiejętności z wykonywaniem poszczególnych zawodów. Mógłbym być dobrym pilotem wycieczek ponieważ jestem zorganizowany i lubię pracować z ludźmi, Lubię rywalizować i rozwiązywać zagadki – mógłbym być dobrym prawnikiem – mówili uczestnicy. Z kolei przygotowany przez doradcę test zainteresowań zawodowych pomógł młodym ludziom lepiej poznać i określić jakiego typu zainteresowania posiadają – techniczne, społeczne, poznawcze a może artystyczne lub menadżerskie?

W drugiej części uczestnicy wzięli udział w warsztatach „Laboratorium kariery”, podczas których dowiedzieli się czym jest kariera i jakie są etapy jej planowania. Zdobytą wiedzę sprawdzali układając swój indywidualny plan kariery zawodowej – marzenia o byciu informatykiem, mechatronikiem czy podróżnikiem przekładali na dobrze sprecyzowany cel zawodowy i kroki konieczne do jego realizacji.

Cieszę się, że wziąłem udział w spotkaniu. Wiem teraz jakie zawody są przyszłościowe i czym kierować się wybierając zawód dla siebie. Ten projekt pomógł mi uwierzyć w siebie i dał mi motywację do dążenia do upragnionego celu – powiedział na zakończenie jeden z uczestników.

Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera” organizowanego przez firmę Microsoft, Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Celem projektu jest  wspieranie młodych ludzi z małych miejscowości w podejmowaniu świadomych wyborów zawodowych. Projekt został objęty patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE