Kultura | rozrywka | edukacja

Na jedwabiu (zapowiedź)

Jasielski Dom Kultury zaprasza na wystawę prac Wiktorii Dubowik pt. „Na jedwabiu”. Uroczysty wernisaż urodzonej we Lwowie artystki odbędzie się 10 kwietnia o godz. 18.00 w Galerii JDK. Wystawa będzie czynna do 30 kwietnia br.

(Kliknij na plakat, aby powiększyć)
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

Wiktoria Dubowik pochodzi z polskiej rodziny Wojnarowskich /matka z domu Błońska/. Urodziła się we Lwowie, tam też ukończyła Lwowski Instytut Sztuk Pięknych. Od 1986 jest wykładowcą w Katedrze Tkactwa Artystycznego tejże uczelni.

Twórczość artystki jest różnorodna. Uprawia tkactwo artystyczne, batik oraz malarstwo na jedwabiu. Jedwabne obrazy prezentowane na wystawie tworzą szczególny klimat, przepełnione są światłem, barwą i bogatą ornamentyką. Malarstwo na jedwabiu przypomina trudną technikę malarską jaką jest akwarela. Tematyka prac jest bardzo różna: od pejzaży Lwowa – starych uliczek i podwórek, poprzez motywy kwiatowe, martwe natury, tematy religijne. W swych pracach artystka nawiązuje do znakomitych dzieł znanych artystów takich jak ulubiony Gustaw Klimt. Autorce bliskie są tematy historyczne oraz szeroko rozumiane dziedzictwo kulturowe różnych narodów.

Jak sama mówi: „…w świecie niezwykle szaleńczej gonitwy, zdobywaniu kosmosu, prób przeniknięcia do wirtualnej przyszłości, oglądam się za siebie na wspaniałą przeszłość, która trwa w muzyce, rzeźbach, obrazach, ikonach, freskach i mozaikach…”

Wiktoria Dubowik jest członkiem Związku Artystów Plastyków Ukrainy. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in.: w Niemczech, Polsce, Austrii, Francji, Stanach Zjednoczonych.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE