Informacje

Niedziela palmowa w Jaśle: młodzież przeszła ulicami miasta w drodze krzyżowej

W niedzielę palmową (13.04) młodzież z dekanatów od frysztackiego do żmigrodzkiego spotkała się w Jaśle, by przejść ulicami miasta w tradycyjnej drodze krzyżowej. Jak corocznie uczestnicy wyruszyli spod placu przy Zespole Szkół nr 3, skąd powitał ich ksiądz biskup Edward Białogłowski, a kolejne stacje wiodły do Sanktuarium św. Antoniego, gdzie w południe została odprawiona msza święta.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Ksiądz biskup Edward Białogłowski w słowie skierowanym do zebranej młodzieży przypomniał, że to już XIX Światowy Dzień Młodzieży ustanowiony przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Podkreślił również, że na placu Świętego Piotra w Rzymie papież Franciszek przyjmie od młodzieży brazylijskiej krzyż Światowych Dni Młodzieży i przekaże go młodzieży polskiej. W 2016 roku Polska, a dokładnie stolica Małopolski – Kraków – będzie gościć młodzież z całego świata.

Od jutra ten krzyż będzie przez najbliższe trzy lata pielgrzymował przede wszystkim po polskiej ziemi, ale także po ziemi naszych sąsiadów, aby przygotować wszystkich na rok 2016, gdzie będziemy świętować w Krakowie od 21 do 31 lipca Światowe Dni Młodzieży pod przewodnictwem papieża Franciszka. Dzisiaj wyruszając na drogę krzyżową chcemy ogarnąć modlitwą kościół święty, naszą Ojczyznę oraz przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży. – powiedział.

Duchowny poprosił, aby szczególną modlitwą w dniu dzisiejszym objąć młodzież, która przystąpi w tym roku do sakramentu bierzmowania: „aby szeroko otwarli serce na dary i owoce Ducha Świętego”.

Niebawem egzaminy gimnazjalne, a wkrótce po nich egzaminy maturalne. Chcemy na tę drogę krzyżową zabrać intencje o boże powołania kapłańskie i zakonne spośród tegorocznych maturzystów. – powiedział przed wyruszeniem na trasę drogi krzyżowej ks. biskup Edward Białogłowski.

Każdy z nas przyniósł jakąś szczególną intencję do wymodlenia. Dlatego połóżmy ją na ten krzyż i niech ta modlitwa towarzyszy naszej drodze krzyżowej. Niedziela palmowa łączy w sobie z jednej strony radość i stąd Światowy Dzień Młodzieży, ale wiemy, że Chrystus idąc do Jerozolimy szedł po to, żeby oddać życie za nas. Żebyśmy nie byli niewolnikami, ale wolnymi. Niech ta intencja Jezusowa prowadzi nas jasielskimi drogami do świętego Antoniego, który jest patronem zagubionych. Stąd też chcemy młodzież zagubioną również włączyć w modlitwę. – dodał.

Poszczególne stacje drogi krzyżowej biegły tradycyjnie ulicami miasta: Szkolną i Szopena. Replikę krzyża Światowych Dni Młodzieży niosła pomiędzy poszczególnymi stacjami młodzież z parafii położonych w dekanatach od frysztackiego po żmigrodzki, w asyście jasielskich harcerzy. Z placu przed Zespołem Szkół nr 3 im. prof. Stanisława Pawłowskiego przejęli go przedstawiciele Parafii Cieklin, do czternastej stacji donieśli go z kolei przedstawiciele Parafii Brzyska.

Diecezjalny Dzień Młodych zwieńczyła w samo południe msza święta odprawiona przez księdza biskupa Edwarda Białogłowskiego w Sanktuarium świętego Antoniego.

FOTOGALERIA: Diecezjalny Dzień Młodych 2014 w Jaśle

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE