Kultura | rozrywka | edukacja

O literaturze i popkulturze z Jakubem Ćwiekiem

Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, 15 kwietnia b.r. odbyło się spotkanie z Jakubem Ćwiekiem jednym z najbardziej popularnych pisarzy fantasy młodego pokolenia.

Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Podczas spotkania Jakub Ćwiek mówił o debiucie literackim i początkach swojej twórczości. Od najmłodszych lat pasjonował się literaturą, najpierw czytał mnóstwo baśni, legend i podań, a potem zainteresował się literaturą fantastyczną. Pierwsze opowiadanie o chłopcu–superagencie napisał w wieku 7 lat, a publicznie zadebiutował sześć lat później. Autor opowiedział o swoich inspiracjach literackich i zainteresowaniach filmowych. Zapytany skąd się wziął pomysł na cykl historii o Lokim, bohaterze „Kłamcy”, odpowiedział, że chciał wymieszać dawne mitologie ze współczesnymi czasami popkultury i na bazie mitologii stworzyć współczesnego herosa.

Jakub Ćwiek jest też autorem horroru „Ciemność płonie”, którego akcja rozgrywa się na dworcu w Katowicach, „Ofensywy szulerów”, książki z gatunku fantastyki historycznej z okresu II wojny światowej oraz powieści „Krzyż Południa. Rozdroża”, w której połączone są ze sobą wątki wojny secesyjnej, voodoo oraz steampunk’u.

Zainteresowanie młodzieży wzbudził organizowany przez Jakuba Ćwieka Rock&Read Festiwal. Jest to impreza łącząca w sobie pasję do książek, muzyki i życia w drodze. Już od dwóch lat konwój R&R przejeżdża całą Polskę, organizując spotkania autorskie i koncertując. W 2013 r. w ciągu 26 dni konwój przejechał ponad 7 tysięcy kilometrów i odwiedził ponad 40 miast. Autor obiecał, że w kolejnej edycji na trasie Festiwalu znajdzie się również Jasło.

Jakub Ćwiek bardzo aktywnie wspiera czytanie. Czytanie książek w miejscach publicznych jest traktowane gorzej niż palenie. Ludzie czuję się winni i tłumaczą się z tego, że czytają. Stąd pojawił się pomysł na Rock&Read Festiwal. – powiedział na spotkaniu.

Kolejną akcją wspierającą czytelnictwo jest działalność grupy Browncoats of Poland, fanów serialu „Firefly”,. W 2012 roku grupa przygotowała i wydała książeczkę dla dzieci „Świetlik w ciemności”. Autorem tekstu jest Jakub Ćwiek, a ilustracje stworzyła Magdalena Babińska.

Na zakończenie spotkania fani książek Jakuba Ćwieka mieli okazję porozmawiania z autorem i otrzymania autografu z dedykacją.

(MBP w Jaśle)

Back to top button