Informacje

Prezydenckie medale za „świadectwo sztuki kompromisu, konsekwencji, miłości i wierności”

23 pary z terenu miasta Jasła świętujące jubileusz pięćdziesięciolecia małżeństwa zostały odznaczone prezydenckimi medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie”. Ich uroczystego wręczenia dokonał w sobotę (12.04) burmistrz Andrzej Czernecki wraz z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego Alicją Wójcik. Tradycyjne „Złote Gody” obchodzone były w sali lustrzanej Jasielskiego Domu Kultury.

W imieniu Prezydenta RP medale wręczył burmistrz Jasła Andrzej Czernecki. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
W imieniu Prezydenta RP medale wręczył burmistrz Jasła Andrzej Czernecki.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego z 15 stycznia i 22 stycznia 2014 roku medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie” zostały odznaczone następujące pary z terenu miasta Jasła: Helena i Zbigniew Bracikowie, Wiesława i Bogusław Czyżowiczowie, Maria i Bronisław Dudkowie, Maria i Mieczysław Filowie, Barbara i Julian Gadzałowie, Józefa i Jan Gierutowie, Anna i Jan Hajdukowie, Genowefa i Wiesław Hołodniakowie, Helena i Tadeusz Knapikowie, Anna i Czesław Kowalikowie, Zofia i Roman Koziołowie, Janina i Wiesław Kurowscy, Wanda i Czesław Mastejowie, Ludwika i Edward Markuszkowie, Lesława i Andrzej Rączkowie, Maria i Józef Rosiowie, Wiesława i Władysław Staniszowie, Helena i Tadeusz Syzdkowie, Maria i Witold Świdrakowie, Eugenia i Aleksander Tęczowie, Władysława i Wojciech Winniccy, Helena i Franciszek Zychowie oraz Anna i Zbigniew Źrebcowie.

Nie wszystkie z nich mogły jednak osobiście świętować zorganizowane przez magistrat „Złote Gody”. Na tych, którzy zjawili się w sobotnie popołudnie w sali lustrzanej Jasielskiego Domu Kultury, z medalami, okolicznościowymi życzeniami i upominkami czekali: burmistrz miasta Andrzej Czernecki oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Alicja Wójcik.

Składając jubilatom najlepsze życzenia jeszcze wielu lat wspólnego pożycia małżeńskiego, zdrowia i rodzinnego szczęścia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Jaśle Alicja Wójcik powiedziała:

„Uroczystość pięćdziesięciolecia pożycia małżeńskiego jest okazją, aby pochylić się nad ludzkim życiem realizowanym w małżeństwie i rodzinie. To moment do zadumy i podsumowania wspólnie przeżytych lat. Małżeństwo jest świadomym i dobrowolnym związkiem kobiety i mężczyzny, zatwierdzonym prawnie i społecznie, regulowanym zasadami i obyczajami, przekonaniami i postawami określającymi prawa i obowiązki wobec małżeństwa. W związku małżeńskim kobieta i mężczyzna kształtują swoją przyszłość przez pracę, wychowanie dzieci, codzienny trud i troskę o jak najlepsze funkcjonowanie swojej rodziny. Jest to czas, w którym małżonkowie poznają się, odkrywają, szukają kompromisu i porozumienia, aby w końcu polubić swoje słabości i wady. Od dnia kiedy kierowani uczuciem i wzajemną ufnością przyrzekali Państwo sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską, kiedy połączyliście Wasz los, minęło 50, a nawet 60 lat. W ciągu tych kilkudziesięciu lat wspólnego pożycia było zapewne wiele chwil dobrych, radosnych i pięknych, ale też nie zabrakło trudnych doświadczeń, wyrzeczeń i smutków. Mimo różnych przeciwności losu, wytrwaliście Państwo razem, a możliwe to było tylko dlatego, że darzyliście się wzajemnym uczuciem i poszanowaniem. Dzisiaj po pięćdziesięciu latach wspólnego pożycia możecie Państwo śmiało stwierdzić, że wybrana przez Was droga była słuszna. Swoją postawą dajecie Państwo świadectwo sztuki kompromisu, konsekwencji, miłości i wierności, czyli wartości fundamentalnych w małżeństwie.”

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Burmistrz Andrzej Czernecki w swoim okolicznościowym wystąpieniu podkreślił, że prezydent Rzeczpospolitej Polskiej odznaczył dostojnych jubilatów medalem „Za długoletnie pożycie małżeńskie” w dowód szczególnego uznania wytrwałości oraz nierozerwalności małżeństwa i rodziny.

Jest to potwierdzeniem, że wybrana przed laty przez Państwa droga życiowa była słuszna. Również publiczny wyraz wdzięczności za niezłomną realizację przysięgi małżeńskiej, za odpowiedzialność, poświęcenie dla rodziny i Ojczyzny. Dziś to Państwa osobiste święto. Małżeńska codzienność staje się sprawą wagi państwowej. Proszę przyjąć nasz podziw i uznanie dla stanowczości Państwa postaw oraz gratulacje i życzenia pomyślności, doczekania w zdrowiu i w dostatku kolejnych jubileuszy. – powiedział.

Za świętujących dzisiaj „Złote Gody” został wzniesiony symboliczny toast lampką szampana. Każda z par odebrała też przygotowane przez urzędników upominki.

Uroczystość uświetnił występ wokalistek Jasielskiego Domu Kultury pod kierunkiem Ewy Grzebień.

FOTOGALERIA: Prezydenckie medale za długoletnie pożycie małżeńskie

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

Back to top button